Rusya Bitki Karantina heyetinden Bursa meyve bahçelerine tam not

32

Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Saurın, Bursa'da gezdiği meyve bahçelerinden çok etkilendiğini söyledi. Saurın, "Geçmiş yıllarda tarım ilacı kalıntı sorunları konusunda yaşadığımız sorunlarda büyük ölçüde azalma var ve bu durum son derece önemli." dedi.

Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi yetkililerinden oluşan heyet, Bursa’da siyah incir, şeftali ve armut yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı köylerde üreticilerle bir araya geldi. Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Saurın başkanlığındaki 7 kişilik heyet, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü uzmanları, Bursa İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı ile birlikte bazı gezi ve incelemelerde bulundu. Heyet, ilk olarak Nilüfer’e bağlı Fadıllı Köyü’nde Bursa Siyahı İnciri yetiştirme teknikleri hakkında bilgi aldı. Tarım ilacı kullanılmadan, organik olarak üretilen siyah incire hayran kalan yetkililer, Bursa Siyahı İnciri’nin iç ve dış piyasada yakaladığı başarılar hakkında da bilgilendirildi.

Ardından şeftali yetiştiriciliğinin yoğun olduğu Samanlı Mahallesi’nde Dikencik Çiftliği’nde şeftali bahçelerinde incelemelerde bulunan yetkililer, üreticilerden bilgi aldı. Son olarak armut yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden Gürsu’ya bağlı Ağaköy’de çiftçilerle buluşan Rus yetkililer, armut bahçelerini gezdi.

Yaş meyve sebze ihracatının en fazla yapıldığı ülkelerin başında gelen Rusya Federasyonu ile YMS ihracatında Türkiye’nin aldığı tedbirlerin yerinde incelendiği ziyaretler sırasında, Rus uzmanlar Türk üreticisinin üretim kalitesini yerinde görme imkanı yakaladı. Türkiye’nin son yıllarda büyük bir proje ile uygulamaya koyduğu ‘Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY)’nin Rus yetkililere tanıtımının yapıldığı ziyaretler sırasında, Rusya Federasyonu’na yönelik yaş meyve sebze ihracatında yaşanılan sıkıntıların giderilmesi adına atılan adımlar detaylarıyla incelendi.

rus_heyet_2Bursa Siyahı İnciri, şeftali ve armut yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı üretici köylerine yapılan ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, YMS ihracatında gıda güvenliği alanında, özellikle tarım ilacı kalıntı konusuna her zaman büyük önem verdiklerini söyledi. Rusya Federasyonu üst düzey yetkililerinin ziyaretleri sırasında sıkça belirttikleri üzere, YMS ticareti ve tüketiminde bu konunun önceliğini her zaman koruduğunu hatırlatan Çalı, "Gerek üreticiler, gerek tüketiciler gerekse de bu işin teknik ve idari bölümlerinde yer alanların, ortaklaşa herhangi bir sorun yaşanmadan sonuca gitmeleri büyük önem taşıyor. İhracatımızda önemle üzerinde durduğumuz gibi Rusya’ya yapılan ihracatta da her türlü gıda güvenliği ile ilgili önlemleri en ince ayrıntısına kadar almaktayız." diye konuştu.

SAURIN: PESTİSİTLERİN DOĞRU, ZAMANINDA VE İSTENİLEN DÜZEYDE KULLANILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Mühendis gözetiminde, belirli bir sistemde, düzenli ve disiplinli üretim tekniklerinden son derece memnun kaldıklarını belirten Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Saurın de özellikle bahçelerin temizliği ve çiftçilerin konulara olan hakimiyetleri nedeniyle çok sevindiklerini söyledi.

Pestisitlerin doğru, zamanında ve istenilen düzeylerde kullanılmasının son derece önemli olduğunu hatırlatan Saurın şunları kaydetti: "Ümit ediyoruz ki Tarım İl Müdürlüğü’nün tedbirleri, üreticilerin de bilinçli davranışları ile kaliteli ve sağlıklı ürünler elde edilir. EKÜY projesinin daha da genişlemesi gerekiyor. Türkiye bizim dost ülkemiz ve ilişkilerimizi her zaman iyi tutmaya özen gösteriyoruz. Geçmiş yıllarda tarım ilacı kalıntı sorunları konusunda yaşadığımız sorunlarda büyük ölçüde azalma var ve bu durum son derece önemli. Çiftçilerin ürettikleri ürünlerin hangi ülkelere ihraç edileceği konusunda bilgilendirilmeleri ve o ülkenin normlarına göre yetiştiricilik yapmalarına özen gösterilmeli. Dostça ilişkilerimizin korunması adına ilerleyen günlerde sürekli temas halinde olacağız."

Kaynak: Cihan Haber Ajansı