Rusya ile doğalgaz anlaşmasını özel şirketler yapacak

4

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile yapılan ve yıl sonunda süresi bitecek 6 milyar metreküplük doğalgaz anlaşmasını özel şirketlerin yenileyeceğini söyledi. Yeni anlaşmada izlenecek yol Rusya ile görüşmeler sonucunda kısa süre içerisinde netleştirilecek. Bakan Yıldız, kredi maliyet artışının özelleştirme ihalelerini kazananlara yük getirmeyeceğini de kaydetti.

Rusya ile 1986 yılında imzalanan ve yıl sonunda süresi dolacak doğalgaz alım anlaşmasını özel sektör yenileyecek. Ankara'da bakanlığıyla ilgili yeni dönemi değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile Türkiye arasındaki batı hattı olarak bilinen ve yıllık 6 milyar metreküplük gaz alım anlaşmasının yenilenmesiyle ilgili çalışmaların ağustos sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Doğalgaz pazarında özel sektörün payının artmasından yana olduklarını belirten Bakan Yıldız "Gazprom ile BOTAŞ arasındaki müzakereler sürüyor. Müzakereler sonucunda özel sektöre devir konusunda karşılıklı imzalanarak mı yoksa imzalanmadan mı olacak o konular netleşecek. Ama nihai hedefimiz önceden belirttiğim gibi özel sektör marifetiyle bu hizmetin götürülmesidir." dedi.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Bakan Yıldız, kredi maliyet artışının özelleştirme ihalelerini kazananlara yük olmayacağını belirtti. Elektrik dağıtım şirketlerinin ek teminatları yatırmaması konusunu da değerlendiren Bakan Yıldız, şirketlere "Altından kalkacakları teklifleri vermeli." uyarısında bulundu. Yıldız, ödeme gecikmeleri konusunda kredi maliyet artışının gerekçe gösterilmeyeceğini belirterek, "Biz hiçbir şirkete ihalelerde yüksek ya da düşük teklif verin demedik. Herkes kendi fiyatını artırıyor. Buna da herkes katlanacak. Özel şirketlerin altından kalkacakları teklifleri vermeleri daha doğru olur." dedi. Yıldız ihalelerin ikinci ve üçüncülere kalması durumunda 10,8 milyar dolarlık ihale bedelinde oluşacak düşüşe de saygılı olacaklarını ifade etti.

Kaynak: Zaman