Rus ortak Alfimo, Turkcell aleyhine dava kazandı

28

Cep telefonu operatörü Turkcell'de ortaklar arasında mahkeme mücadelesi devam ediyor. Rus ortak Altimo bünyesinde faaliyet gösteren Alfa, Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi'nin Turkcell'deki Çukurova hisselerinin yasal ve nihai hamilinin kendilerinin olduğu yönünde karar aldığını açıkladı.

Alfa'dan yapılan açıklamada, "Temmuz 2011 tarihinde Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi Alfa'nın daha önce Çukurova Grubu tarafından bağlı şirketler Cukurova Telecom Holdings Limited (CTH) ve Cukurova Finance International Limited'in (CFI) denetiminde bulunan Turkcell hisselerinin 27 Nisan 2007 tarihinden beri yasal ve nihai hamili olduğunu teyit eden bir karara varmıştır." denildi.

Çukurova Grubu'ndan yapılan açıklamada ise Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi kararının, İngiltere'de, Privy Council nezdinde temyiz etme hakkına sahip olduğu ifade edildi. Temyiz hakkının en kısa sürede kullanılacağı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: "Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi kararı, nihai karar vasfı taşımamaktadır. Grubumuz, Privy Council nezdinde görülecek temyiz başvurumuzun sonucunda Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi kararının grubumuz lehine bozulacağına inanmaktadır. Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi'nin anılan kararı bu aşamada Turkcell'in ortaklık yapısında herhangi bir değişikliğe yol açmamakta olup; Privy Council kararı belirleyici olacaktır."

Kaynak: Zaman