Gama ve GE konsorsiyumu Rusya’da 800 MV gücünde elektrik santrali açtı

8

Gama ve General Electric (GE) konsorsiyumu tarafından Rusya’nın Surgut şehrinde yapılan 800 megawatt (MW) gücünde kombine çevrim elektrik santrali hizmete açıldı. 600 milyon euro sözleşme bedeli olan santral, Hanti Mansiysk bölgesinin enerji ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak.

Şu ana kadar 21 bin 500 MW gücünde enerji santralı inşasında görev alan, enerji santrallarının ve endüstriyel alanların yapımında deneyimi bulunan Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü konu ile ilgili değerlendirmesinde “Surgut santralinin hizmete açılmasından büyük gurur duyuyoruz. Gama bu projeleriyle Rusya’nın ağır sanayisinde önemli bir rol üstleniyor.” dedi. 

Ersü, “Gama Rusya’da 1990’lardan bu yana pek çok projenin yapımında yer aldı. Son dönemde ise Vyksa’da çelik haddehane projesini tamamladı ve Obninsk bölgesinde yeni bir Ergitme fırını ile haddehane projesinin yapımını devam ettiriyor.” ifadelerini kullandı.

Projenin yapımında; konsorsiyum ortaklarından GE ana güç bloğundaki gaz türbini, buhar türbini ve atık ısı kazanı gibi ekipmanları tedarik ederken, Gama, enerji santralinin mühendisliğini, ana güç bloğu dışındaki tüm ekipmanların teminini tüm santralin inşaat, montaj ile diğer işlerini planlanan zamanda, istenilen kalitede tamamladı.

Cihan Haber Ajansı