Mobilyacılar Rusya’ya Tataristan ve Başkurdistan üzerinden girecek

106

Rusya Federasyonu ile gümrük engellerinden dolayı istenilen seviyede ticaret yapamayan Türkiye mobilya sektörü, çareyi Tataristan Cumhuriyeti (Kazan) ve Başkurdistan Cumhuriyeti’ne (Ufa) açılmada buldu.

Sektör olarak 100’ü aşkın ülkeye senede 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını belirten İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tever, “ Hem Ufa hem de Kazan’a ziyaretlerde bulunduk. Rusya ile yeteri kadar ilerletemediğimiz ticareti, bölgenin iki güçlü ülkesi ile yapacağız.” dedi.

Abdullah Tever ve Başkan Yardımcısı Celal Özkan öncülüğünde Ufa ile Kazan’a giden heyet, incelemelerde bulundu. İlk olarak Ufa Sanayi ve Ticaret odası Başkan Vekili Pavel Barvin ile bir araya gelen heyet, mobilya firmalarının fabrikalarını da ziyaret etti. Kazan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov ve Bakan Yardımcısı Oleg Vlasov tarafından da kabul edilen ihracatçılar, yatırım imkânlarını masaya yatırdı. Heyet mobilya mağazaları ve showroomlarında fiyat araştırması ile tüketici tercihlerini raporladıktan sonra ticaret odalarının temsilcileri ile buluştu.

TÜRK FİRMASI TATARİSTAN’DA MDF ÜRETECEK

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tever, eylül veya ekim ayında geniş bir heyet ile yeniden bu ülkelere gideceklerini, 2012’de Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nı da bu ülkelerden birinde tertip edeceklerini bildirdi. Tever, mobilya fabrikalarının ve showroomlarının ülkede kurulmasının etkin sonuçlar doğurabileceğini ifade etti. Türkiye'den bir firmaya Tataristan’da yer tahsis edildiğini duyuran Tever, burada MDF üretimi yapılacağını açıkladı.

Başkan Yardımcısı Celal Özkan, ise dünyanın 100’den fazla ülkesine satış yapan Türk mobilyacısının tüm sorunları aşarak ihracatını 1,5 milyar dolara çıkardığını dile getirirken, “Ancak gümrük engellerinden Rusya ile istenilen seviyede ticaret yapılamıyor. Bu bölgelerde üretim yapmak isteyen sanayicimiz için Başkurdistan ve Tataristan hükümeti ile görüşmeler yaptık. İlgili makamlar ülkeler arası ticaretin geliştirilmesi için gümrük ve yatırım konusu başta olmak üzere diğer tüm konularda Türkiye`ye yardımcı olacak.” dedi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı