4 bin Rus Türkiye'de iş arıyor

65

Avrupa ve Amerikalılar, iş bulmak için Türkiye’ye akın ediyor. Kariyer sitesi Secretcv.com'a başvuruda bulunan 120 bin 524 yabancı uyruklunun arzusu, bu ülkede istihdam edilmek. Türkiye, güçlü ekonomisiyle yabancı şirketlerin yanında yabacı çalışanlar için de çekim alanı.

Secretcv verilerine göre, yabancıların başvuruları geçtiğimiz seneye oranla yüzde 15 artarken; Türkiye’de en çok iş arayanlar yüzde 28 ile Bulgaristan, yüzde 11,8 ile Almanya ve yüzde 5,3 ile Azerbaycan uyruklu. Bu ülkeleri KKTC (yüzde 5,2), Fransa (yüzde 3,9), ABD (yüzde 3,5), Rusya (yüzde 3,4), İngiltere (yüzde 2,9), Kırgızistan (yüzde 2,7), Hollanda (yüzde 2,4), Yunanistan (yüzde 2), Türkmenistan (yüzde 1,6), İran (yüzde 1,5), Kazakistan (yüzde 1,4), Ukrayna (yüzde 1,3) vatandaşları takip ediyor.

Türkiye’de yeni bir hayat hayali kuran yabancılar en çok satış (yüzde 11) ve dış ticaret (yüzde 6,4) alanında istihdam edilmek istiyor. Bu alanları pazarlama (yüzde 6), muhasebe (yüzde 5,9), yönetim (yüzde 5,6), eğitim (yüzde 5,4), üretim (yüzde 4,4), müşteri hizmetleri (yüzde 4,2), halkla ilişkiler (yüzde 3,6) ve İdari İşler (yüzde 3,1) izliyor.

Öte yandan Akdeniz turizminin, Arap ülkelerinde görülen siyasi olaylar ve Yunanistan’ın ekonomik krizle sarsılması Türkiye’nin sadece yabancı turistler için değil, turizm sektöründe iş arayan yabancı çalışanlar için de cennet olduğunu ortaya koyuyor. Turizm yüzde 6,4 oranıyla tekstil sektörünün (yüzde 8,4) ardından en çok başvurulan ikinci sektör konumunda. Bunları inşaat (yüzde 6), eğitim (yüzde 5,9), otomotiv (yüzde 5,8), gıda (yüzde 5,5), bilgi teknolojileri (yüzde 5), bankacılık/finans (yüzde 4,5), mağazacılık/perakendecilik (yüzde 4,4) ve elektrik/elektronik (yüzde 3,8) takip ediyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Türkiye her haliyle bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor. Özellikle yabancıların 2009’dan sonra Türkiye’ye ilgisinin arttığını gözlemliyoruz. Dünya kriz ile boğuşurken, özellikle gençler için istihdam anlamında fırsat yaratır konuma geldi. Bu durumun önümüzdeki aylarda daha da artmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı