Rusya: “Küresel kriz enflasyona neden olacak”

3

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev mevcut küresel mali krizin daha ucuz borçlanabilmek için enflasyona neden olacağını söyledi. Kommersant’a açıklamada bulunan Ulyukayev’e göre, krizin temelleri kötü ve riskli yatırımların finanse edilmeye başladığı on yıl öncesine dayanıyor.

Mevcut krizden kurtulmanın iki yolu olduğuna değinen Rus uzman, “Küresel çapta dikkatli ve koordineli bir politika geliştirilmesi olası. İkinci ve daha realistik yol ise enflasyon. Borçların ucuzlatılması. Bu kutuplar arasında geniş bir yelpazede farklı senaryolar olabilir. Burada saf kimyasal formüller gibi bir karar almak zor. Ancak doğru olan kutba en yakın olanı bulmak önemli…” dedi.    

Avrupa’da yaşanan sorunun mali nedenlerinin yanı sıra ortak mali yapının oluşturulmasında başarılı olunamadığına işaret eden Ulyukayev, mali kuralların oy verenle hükümet arasında ilişkileri etkilediğini, bu durumda karar almanın zorluğuna dikkat çekti.

Düşük kar marjları ile minimum büyüme hızının hedeflenmesini öneren Rus yetkili, “Bizim on yıl sürede yüzde 10 artışı tercih etmemiz gerekiyor. Bunun ilk üç yılda yüzde 50 büyüyüp, sonra yeniden sıfırı görme, tekrar bir daha yukarıya çıkmaya çalışma yönteminden daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum” tespitinde bulundu.

Asya borsalarında yaşanan kriz, küresel ekonomide durgunluk ve borçlanma krizi nedeni ile Rusya borsalarında kayıp devam ediyor. Dolar bazlı RTS endeksi MSİ 17:30’da yüzde yüzde 3,2 değer kaybederek 1533 puana gerilerken, ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 3,3 kayıpla 1404 puana geriledi.

Petrol varil fiyatlarında yaşanan talep azalması nedeni ile Brent tipi petrolün varili 107 dolara gerilerken, dolar da 36 kapeyka güçlenerek 29,27 rubleden işlem görmeye başladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan