“Rusya’yı Türkiye’ye bavul ticaretine giden bayanlar ayakta tuttu”

27

Oscar ödüllü eski Sovyet ve Rus ünlü sinema yönetmeni Vladimir Menşov, Faktı gazetesine yaptığı açıklamada 1990’lı yıllarda Rusya’da bayanların erkeklerden daha mücadeleci olduğunu söyledi.

Aile geçimini sağlayabilmek için Türkiye’ye bavul ticaretine giden Rus bayanların mücadelesini anlatan Menşov, “Bence erkeklerden ziyade kadınlara bakarak toplumuzun bugünkü durumunu değerlendirmek lazım. Kadınlar daha fazla ayakta kalabiliyor. Bence ilk bayanlar yeni düzene adapte olabildi. Çünkü ortada mutlak bir gerçek var, çocuğun karnını doyurmak. Gerisi önemli değil. Çocuğun karnı tok olmalı ve bunun için kadın her mücadeleye hazır. Hatırlayalım, ilk bavul ticaretine gidenler kimlerdi? Kadınlar. Türkiye’ye bavul ticaretine gidiliyor diye duydular ve ellerine bavullarını alarak yola çıktılar. Ülkenin ayakta kalması böyle başladı” dedi.

1981 yılında çevirdiği “Moskova Göz Yaşlarına İnanmıyor” filmiyle uluslararası Oscar ödülünü alan yönetmen Menşov filmde anlattığı durumun bugün fazla olduğunu ifade etti. Menşov, “Bayanlar değişti. Onlar ekonomik olarak daha bağımsız oldu. Erkekler olmadan da yapabilecek duruma geldiler. Bakınız, en fazla boşanmayı kadınlar istiyor. Bazen şunu da düşünüyorum, erkek bayana ancak çocuk doğurmak için lazım. Daha sonra ise kendisi çocuğuna terbiye verecek ve yetiştirecek durumda. Belki de bu yüzden şimdi ‘nerede gerçek erkekler?’ diye söylentiler duyuyoruz. Ve bunu “Moskova Göz Yaşlarına İnanmıyor” filmindeki kahramanlar da söylüyordu” hatırlatması yaptı.

Söz konusu filmde kız çocuğuyla tek başına mücadele veren genç annenin yıllar sonra çalıştığı kurumunun başına geçtiği hayat mücadelesi anlatıyor. Menşov, filminde başarının sırrını ağlayarak değil çalışarak, mücadele vererek olduğu mesajını da veriyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan