Türkiye, Rusya'dan gaz fiyatında indirim istedi

1

Rusya'nın önemli ekonomi gazetelerinden RBC Daily, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da diğer Avrupa ülkeleri gibi Gazprom'dan gaz fiyatını indirmesini istediğini yazdı.

RBC Daily'nin haberine göre, Türkiye'nin gaz fiyatında indirim konusunda elinde yeterli argümanları bulunuyor. Haberde, Gazprom ile görüşmelere paralel olarak Türkiye'nin gaz fiyatını düşürmek için Azerbaycan'ın Şahdeniz sahasından çıkarılacak gazın transiti konusunda anlaşmaya varmaya çalıştığı belirtildi.

Botaş'tan bir heyet, üç gün önce Moskova'da Gazprom'dan muadilleriyle doğalgazda indirim ve Batı Hattı gazı sözleşmesinin uzatılmasını görüştü. Görüşmelere eylül ayı başında Botaş genel müdürünün de katılımıyla devam edilecek. Ankara, Rusya'nın gaz fiyatında indirime yanaşmaması halinde Batı Hattı ile ilgili sözleşmeyi uzatmama, Irak'taki doğalgazın değerlendirilmesi gibi alternatif arayışlara yoğunlaşacak.

Reuters'a bilgi veren bir enerji yetkilisi ise, "Eylülde Moskova'daki görüşmede Gazprom'un Almanya gibi bazı ülkelere yaptığı indirimi Türkiye'ye de yapması bekleniyor." dedi. Yetkili, Gazprom ile temasın sürdüğünü, Batı Hattı'nın yenilenmesi ve Güney Akım Hattı'na inşaat izni verilmesi dahil birçok konunun masada olduğunu kaydederek, "Ancak bu görüşme özel olarak fiyat indirimi ile al ya da öde miktarını içerecek. Buradan sağlanabilecek fiyat indirimi tüm enerji KİT'lerinin fiyatlaması açısından önemli." dedi. Botaş'ın süresi bu yıl sonunda sona eren 6 milyar metreküplük Batı Hattı kontratını uzatıp uzatmamasının bu indirip talebine bağlı olduğunu belirten aynı kaynak, "Bu talebe Ruslar olumsuz cevap verirse Botaş 6 milyar metreküplük Batı Hattı kontratını uzatmaz. Sonrasında özel sektör Gazprom ile görüşerek 1-2 milyar metreküplük kontratlar yapar ve bu boş kapasiteyi doldurur. Sürecin bu şekilde yürümesi bekleniyor." dedi. Kaynak, doğalgaz fiyatlarına yapılması beklenen zammın ise 1 Ekim itibarıyla olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Kaynak: Zaman