Rusya, 200 bin hektar toprağını Kuzey Kore’ye kiralıyor

12

Kuraklık nedeni ile zor günler yaşayan Kuzey Kore gözlerini Rusya topraklarına dikti. Ria Novosti’nin yerel makamlardan edindiği bilgiye göre Kuzey Koreli yetkililer en az 200 bin hektarlık bir alan kiralamak için Amur bölgesinde incelemelerde bulunuyor. Boş olarak duran federal, belediye ve özel mülkiyete ait topraklarda Kuzey Kore sebze ve tahıl ürünleri yetiştirecek. Hektar başına Pyonyang yönetiminin yıllık 50 ruble (1,70 dolar) ödeme yapması planlanıyor.

Amur bölgesi yetkilileri verdikleri bilgide, “Kuzey Kore kullanılmayan arazide soya, patates, mısır ve diğer tahıl ürünleri yetiştirmek istiyor. Arazi kıtlığı ve kuraklık nedeni ile bu ülkede zaman zaman gıda sorunu yaşanıyor” dedi.

Arazinin tamamı ile Kuzey Kore’ye terk edilmeyeceğini kaydeden Amur bölgesi Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı İgor Gorevoy, “Kuze Koreli şirket Amur bölgesine kayıt olacak. Böylece gelir vergisi oluşacak. Bir de tarım aletleri üzerine bir yatırım planlıyoruz. Bölgemizin gelişimine katkı sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kore’nin araziyi kaç yıllığına kiralayacağı ile ilgili kararın önümüzdeki hafta verilmesi bekleniyor.

Nükleer programı nedeni ile uluslar arası yaptırımların uygulandığı Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, geçen hafta Rusya’ya özel treni ile gelerek Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le görüşmüştü. Rusya’nın 50 bin ton gıda yardımında bulunduğu Pyongyang yönetimi, Güney Kore’ye kadar uzanacak doğalgaz boru hattına yeşil ışık yakmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan