Güney Akım’a Fransız ve Almanlar da ortak oluyor

3

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Avrupa ülkelerine doğrudan ulaşımını sağlamak için çalışan Rusya hedeflerine ulaşmaya başladı. 12 milyar dolarlık Kuzey Akım doğalgaz boru hattına ilk gazı pompalamaya başlayan Rusya, Güney Akım için de çalışmaları hızlandırdı. İtalyan Eni ve Rus Gazprom şirketinin öncülüğünde başlayan projeye Fransız ve İtalyanlar da ortak olacak.

Türkiye’nin Karadeniz ekonomik sahasından geçmesi planlanan Güney Akım’la ilgili açıklamada bulunan Gazprom CEO’su Aleksey Miller, Fransız Electricite de France (EDF) ve Alman Wintershall enerji şirketlerinin yüzde 15 oranında ortak olacaklarını söyledi. İtalyan Eni şirketinin yüzde 20 ortaklığını koruması beklenirken, Rus Gazprom yüzde 50’ye sahip olacak.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e açıklamada bulunan Miller, Fransız ve İtalyan şirketlerinin ortaklığı ile ilgili anlaşmanın Karadeniz tatil kenti Soçi’de 16 Eylül’de imzalanacağını söyledi.

Avrasya enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını öngören Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin rakibi olarak görülen Güney Akım 2015’de aktif hale gelecek. Yıllık 63 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılması planlan Güney Akım’ın 21,5 milyar dolara mal olması öngörülüyor.

Güney Akım’ın geçeceği kendi ekonomik alanında jeolojik inceleme izni veren Ankara, hattın inşası ile ilgili izin için Moskova’dan rapor bekliyor. Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, Mersin Akkuyu nükleer santrali, Mavi Akım ve diğer enerji alanlarında Rusya ile işbirliğini sürdüren Türkiye, hem Güney Akım hem de Nabucco’nun inşa edilebileceğini savunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan