Gül: "Samsun-Ceyhan Rusya için de stratejik öneme sahip"

4

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Rusya’nın Yaroslavl kentinde düzenlenecek Küresel Politika Formu’na katılmak üzere Moskova’ya geliyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in şeref konuğu olarak davet edilen Gül, “Toplumsal Çeşitlilik Çağında Modern Devlet” temasının ele alınacağı kapanış oturumunda bir konuşma yapacak. Rusya ziyareti vesilesi ile Moskovski Komsomolets gazetesi ve Türkiye gündemi ile Rusça olarak yayınlanan www.mk-turkey.ru haber portalına özel röportaj veren Gül, enerji konusunun iki ülke arasındaki önemli işbirliği alanlarından birini oluşturduğunu söyledi.

 

Nükleerde 60 yıllık işbirliği

İki ülke arasındaki enerjiye ilişkin ticari rakamların önemli boyutlara ulaştığına değinen Cumhurbaşkanı, Akkuyu sahasında Rusya tarafından inşa edilecek nükleer santral projesinin iki ülke arasındaki enerji ilişkilerine yeni  bir boyut kattığını ifade etti. Akkuyu projesinin iki ülke arasında neredeyse 60 yılı geçecek uzun dönemli bir işbirliğine yol açtığını kaydeden Gül, “Bu yıl  50 adet üniversite öğrencimizin  proje kapsamında RF’de nükleer alanda eğitime gönderilmesi öngörülmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da arttırılacaktır. Doğal olarak böyle bir işbirliği Türk-Rus ilişkilerine önemli katkıda bulunmaktadır. Her iki ülke için de stratejik öneme sahip diğer enerji projeleri konusunda ülkelerimiz arasındaki temaslar devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde, bu konularda yoğun çalışmalarımız olacaktır.” şeklinde konuştu.  

Rusya, Güney Akım koordinat belirleme çalışmalarını sürdürüyor

Güney Akım boru hattının Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesinde inşa edilebilmesi için bu boru hattının koordinatlarının tam olarak tespit edilmesi ve Türkiye’nin bu koordinatlara onay vermesi gerektiğini vurgulayan Gül, boru hattının tam koordinatlarının tespit edilebilmesine yönelik olarak Rusya tarafının gerekli fizibilite çalışmalarını halen sürdürdüğünü kaydetti.

Samsun-Ceyhan Türk boğazlarının güvenliğini artırmaya yönelik

Samsun-Ceyhan By-pass Petrol Boru Hattı Projesi’nin Türk Boğazlarında ulaşım güvenliğini arttırmaya yönelik olduğunu belirten Gül şu şekilde konuştu: “Mevcut yoğun trafik dolayısıyla Türk Boğazları petrol taşımacılığı için güvenli ve sürdürülebilir bir güzergâh olmaktan giderek çıkmaktadır.  İstanbul Boğazı’nda  yaşanacak bir kaza İstanbul halkının yanı sıra, bu kentin tarihi, kültürel ve ekolojik varlıklarını ciddi şekilde tehdit edecektir. Öte yandan, Türk Boğazlarında bir kaza yaşanması durumunda petrol taşımacılığı önemli şekilde kesintiye uğrayabilecektir. Bu ihtimal de göz önünde bulundurulduğunda Samsun-Ceyhan projesinin ülkemiz için olduğu kadar Rusya Federasyonu için de stratejik olduğu görülmektedir.”

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan