Gaza su karıştı, Türkiye batı hattından Rusya'dan gaz alamıyor

8

Enerji yetkilileri, Rusya'nın Batı Hattı'nda su oluşması nedeniyle doğalgaz akışının kesildiğini ancak Mavi Akım, Azerbaycan ve İran'dan gaz çekişinin artırılarak dengenin sağlandığını bildirdi.

 

Bir enerji yetkilisi, "Elektrik üretim santrallerinin çalışmasında herhangi bir sorun yok. Bu santraller dâhil iç talep BOTAŞ tarafından eksiksiz olarak karşılanıyor. Elektrik üretimini etkileyecek bir durum söz konusu değil." dedi.

Yetkili, Rusya'nın, Batı Hattı'ndaki sorunu çözmesi ve akışın kısa sürede yeniden başlamasının beklendiğini de kaydetti. Zaman Gazetesi, 6 Eylül'de su karıştığı gerekçesiyle Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) Rusya Batı Hattı'ndan doğalgaz alımını durdurduğunu duyurmuştu. Bu vesileyle elektrik fiyatları da rekor kırdı. 1 kilovatsaat (kvh) elektriğin fiyatı 16 kuruştan 53,5 kuruşa çıktı.

Artışa, doğalgaz santrallerinde elektrik üretiminin durdurulması sebep oldu. BOTAŞ kaynakları, Rusya ile yaşanan problemin kısa bir süre içerisinde giderileceğini ve elektrik santrallerine gaz akışının normale döneceğini söyledi.

Kaynak: Zaman