Kıbrıs Rum Kesimi, Rusya’dan 2,5 milyar avroluk kredi istiyor

1

Kıbrıs Rum Kesimi, Rusya’dan 2,5 milyar avroluk bir kredi isteğinde bulundu. Rus makamları Rum tarafının isteğine yeşil ışık yakacaklarını belirtiyor.

Kıbrıs Rum makamları, Rusya’dan 2,5 milyar avroluk kredi alabilmek için Moskova’nın kapısını çaldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksey Kudrin, Kıbrıslı Rum tarafıyla görüşmelerin yapıldığını doğruladı.

Kudrin, “Biz Kıbrıs’a kredi verilmesi hususunda görüşmeler yapıyoruz. Adadaki durumu kriz gibi nitelendirmemek lazım” dedi. Kudrin gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen, rakam konusunda açıklama yapmadı. Rus basınına göre, Kıbrıs Rum tarafının istediği rakam 2,5 milyar avro. Beş yıl geri ödemeli kredi için öngörülen yıllık faiz oranı ise yüzde 4,5.  

Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesine göre, Kıbrıslı Rumlar kendi finansal sorunlarını çözebilmek için kaynak arayışını sürdürüyor. Gazeteye konuşan Rusya Ekonomik Politikalar Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Aleksey Vedyov, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs Rum kesimine kredi vermediğini de hatırlattı.

Rus uzman, “Bugün AB’de Kıbrıs’ın dışında daha fazla sorun var. O yüzden mali yardım için Rusya’nın kapısını çaldılar. Bizimle bu konuda anlaşmak daha kolay. Ayrıca Rusya’nın Kıbrıs’ta kendi çıkarları söz konusu. Öncelikle bu ada dünyanın en başlıca offshor bölgelerinden biri” dedi. Rus uzmana göre, 2,5 milyar avroluk kredinin Rum ekonomisine “ilaç” olacağını ifade etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan