Kudrin’in Rusya için kötü senaryosu: Petrol 60 dolara inerse!

5

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin petrol varil fiyatlarının önümüzdeki 3-4 yıl içinde 60 dolara kadar gerilemesi ve altı aylık bir süre orada kalmasının Rusya için kötü senaryo olacağını söyledi.

Hükümetin mali yapı ile ilgili revize edilmiş yeni programı ele alacağına değinen Kudrin, harcamalarda yapılacak kısıtlama ile açığın 2012’de yüzde 2,7’den yüzde 1,5’e çekileceğini kaydetti. Petrol varil fiyatlarını 108 dolar olarak öngördüklerini kaydeden Kudrin, petrolün 116 dolara çıkması durumunda açığın oluşmayacağı bilgisini verdi.

2000’den bu yana Maliye Bakanlığı’nı yürüten Kudrin, henüz yorulmadığını gelecek kabinede de görev alabileceğini söyledi. Başbakan olacağı ile ilgili iddiaları yalanlayan Kudrin, seçim öncesi yapılan harcamaların bütçeyi ciddi sıkıntıya sokabileceği uyarısı yaptı.

Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin gelirleri artırma çabası olacağına değinen Kudrin, emeklilik sisteminin gayri safi milli hasılada yüzde 2’lik bir açık ürettiğine dikkat çekti. Uzmanlara göre çalışan nüfusun giderek azalması ve emeklilerin artmasının bütçeyi zora sokacağı konusunda uyarı yapıyor. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de bugün yaptığı değerlendirmede 2025’de çalışan nüfusun 10 milyon daha azalacağı bilgisini verdi.
Moskova’da düzenlenen yatırım formu çerçevesinde açıklamalarda bulunan Kudrin, “Modernizasyon yapılmazsa, emeklilik sistemi önümüzdeki 5-10 yıl içinde Rusya mali yapısının temel sorunlarından biri olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğinin ülke ekonomisinin reformu için önemli bir fırsat sağlayacağını hatırlatan Kudrin, “Aralık ayında yapılacak toplantılarda DTÖ üyeliğini mümkün görüyoruz… Avrupa Birliği ile anlaşamadığımız çok küçük noktalar kaldı” dedi.

Petrol ve doğalgaz gelirleri Rusya’nın gayri safi milli hasılasının yüzde 17’sini oluştururken, bütçe gelirlerinin yüzde 40’ı petrol ve doğalgazdan sağlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan