Rusya’dan THY’ye “Altın At Arabası” ödülü

33

Avrupa’nın en iyi hava yolu unvanına sahip Türk Hava Yolları’na Rusya’dan anlamlı bir ödül geldi. Rus yolcuları dünyanın 180 ayrı noktasına taşıdığı gerekçesi ile lider havayolu seçilen THY’ye “Altın At Arabası” (Zolotaya Kolesnitsa) ödülü verildi.

 

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın himayelerinde gerçekleşen organizasyon için kara, deniz, demiryolu ve havayolu ulaşımında faaliyet gösteren binlerce şirket ödül almak için yarışıyor. Başkent Moskova’da Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törende THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş ödülünü Belarus Ulaştırma Bakanı İvan Şerbo ve Rusya Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Pavel Beloglazov’un elinden aldı.

Ruslar’ı 180 ayrı noktaya taşıyor

IMG_2926Rusya ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesine paralel olarak THY’nin Rusya’da hızla büyüdüğünü ifade eden Deribaş, “Rusya üzerinden 2005’de 60 bin yolcu taşıyorduk. Moskova dahil Rusya’da uçtuğumuz yedi nokta ile birlikte 2010’da bu rakam 650 bine çıktı. Bu yıl bunun üzerinde olacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı ve Duma Ulaştırma Komisyonu aracılığı ile organize edilen “Altın At Arabası” ödülünü almaktan ziyadesi ile memnun olduklarını kaydeden Deribaş, “Son 5-6 yıldır gerçekleştirilen büyüme vasıtası ile dünyanın 180’den fazla noktasına Rus yolcuları taşıdığımız için bu ödüle layık görüldük. Bundan dolayı çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

THY yüzde 80 yabancı taşıyor

IMG_2938Bundan 4-5 yıl öncesine kadar THY uçaklarında yüzde 30 yabancı olduğunu ve yüzde 70 Türk olduğunu hatırlatan Deribaş, bu oranın tamamı ile değiştiğini artan kapasite ile birlikte artık yabancı yolcu oranının yüzde 80’lere ulaştığını söyledi.

Rus müşterilerin verilen hizmetten çok memnun olduğunu ve halen Rusya’da faaliyet gösteren havacılık şirketleri arasında da en fazla bilinen havayolu olduklarını vurgulayan THY Rusya Genel Müdürü, “Vizelerin kalkmasının faydasını görüyoruz. Rusya ve Türkiye ilişkileri gün geçtikçe daha iyiye gidiyor. Ekonomik açıdan Rusya dış ticarette birinci partnerimiz. Dolayısı ile bu gelişmeler havacılık sektörüne de büyük katkısı oluyor” ifadelerini kullandı.

IMG_2871Bir aylı süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılmasının ardından Rusya pazarında hedef büyüten THY, Moskova’dan Türkiye’ye uçuş sayısını izinlerin alınmasının ardından 51’e çıkarıyor. THY İstanbul-Moskova hattında günde beş sefer, Antalya ve Ankara’ya da her gün uçacak.

Avrupa’nın en genç filosuna sahip THY’nin sekiz yıl önce 60 olan uçak sayısı 177’ye ulaştı. Yıl sonuna kadar 200 uçak sayısına ulaşacak THY, 2015’e kadar da 250 uçağın bulunduğu dev bir filoya sahip olacak. 2002’de 10 milyon olan yolcu sayısını, 2010’da 30 milyona çıkaran şirketin 2011 hedefi de 35 milyon.

Bu yıl yedincisi düzenlenen törenlerde 33 dalda 72 kuruluşa ödül verildi. THY geçen yıl da, uluslar arası ilişkilerin güçlenmesine sağladığı katkı nedeni ile “Altın At Arabası” ödülüne layık görülmüştü.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

IMG_2920