İnegöllü mobilyacılar Rusya pazarında keşfe çıktı

47

 Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) İnegöl Şubesi'nin mobilyacı üyeleri ikili işbirliği görüşmeleri için Rusya’da. İşadamları 2 gün Rostov, 2 gün de Moskova’da kalarak İnegöl mobilyasının tanıtımını yapacak.

BUGİAD İnegöl Şubesi öncülüğünde ve Rusya-Türkiye Mobilya Ticaret Forumu kapsamında bir dizi iş görüşmesi yapmak için Rusya’ya giden Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) İnegöl Şubesinin mobilyacı üyeleri, ilk önce, iki gün kalacakları Rusya’nın Karadeniz kıyısında bulunan liman şehri Rostav’a geçti. İnegöllü işadamlarını Rostov’da, BUGİAD İnegöl Şubesi Başkanı Ahmet Akıskalı karşıladı.

 

İnegöl’den 35 mobilya firmasının katıldığı iş gezisinin Rostov durağında konakladıkları Don Plaza’da sabah kahvaltısının ardından Rus işadamları ve firma temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya İnegöllü işadamları, Rostov ve bölgesinde bulunan işadamları ve firma temsilcilerinin yanı sıra, Rostov Bölgesi Ekonomi Bakan Yardımcısı Bayan Yelena Gabrilenko, BUGİAD İnegöl Şube Başkanı Ahmet Akıskalı, Rostov Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yuri Aleksiyeviç katıldı.

Toplantıda İnegöllü İşadamlarına Rostov bölgesini anlatan Rostov Bölgesi Ekonomi Bakan Yardımcısı Bayan Yelena Gabrilenko, İnegöllü işadamlarının Rostov şehrini seçmekle ne kadar isabetli bir karar verdiklerini vurguladı. Türk işadamları için Rostov’un büyük avantajlar içerdiğini belirten Gabrilenko, şunları söyledi: "Rostov ile Türkiye arasında hava, kara ve deniz taşımacılığının olması, ayrıca İstanbul’dan Rostov’a direk uçak seferlerinin olması iki ülkeyi avantajlı kılıyor. Rostov valimiz ulusal yatırımcıları şehrimize çekmek için birçok programlar düzenledi. Buraya ihracat yaparsanız ihracat kredileriniz sigorta teminatı altında. Ayrıca işadamlarına birçok teşvikler var. Ekonomi bakanlığı olarak yatırımcılara büyük destek veriyoruz. Yatırım yapan işadamlarını iş ortağımız gibi görüyoruz. Buraya yatırım düşünen işadamları yol, elektrik ve altyapı sorunlarını düşünmesinler. Rostov, sıcak, güneşli ve sevilecek bir şehirdir. Bu şehri seçmekle doğru seçim yaptınız, hepinize kolay gelsin diyorum."

Rostov Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yuri Aleksiyeviç de, TUSKON’un programlarına yılda 3-4 kez temsilci gönderdiklerinin altını çizdi. Aleksiyeviç, Rostov’da mobilyacılığın gelişmediğini, imalat yapan bazı firmalar bulunduğunu söyledi. Rostov’da mobilya hammaddesi imal eden bir firmanın da bulunduğuna işaret eden Aleksiyeviç, "Birbirimizden faydalanacağımızı umuyorum. Bölgemizde mobilya ihtiyacı var. Rostov ticaret merkezidir. Bu yüzden ofis mobilyalarına da ihtiyacımız var. Rostov’da ofisimiz var. Yabancı işadamlarını ofisimize bekliyoruz. Her türlü yardıma hazırız." diyerek, İnegöllü işadamlarını yatırım ve ihracat yapmaya davet etti.

Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) İnegöl Şubesi Başkanı Ahmet Akıskalı ise programa katılanlara katılımlarından dolayı teşekkür etti. BUGİAD İnegöl Şubesi olarak düzenledikleri iş seyahatlerinde maddi kazanımların dışında sıcak dostlukların da oluşmasının kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti. Rusya’ya gidişlerindeki amaçlarının, ülkeler arasındaki ticaret hacmini artırmak, işadamlarına yeni iş sahaları oluşturmak ve iki ülke arasındaki dostluğa katkıda bulunmak olduğunu açıklayan Ahmet Akıskalı, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin de köklü bir geçmişe dayandığını hatırlattı.

inegol22Dünya’nın giderek küçüldüğü bir dönemde işadamlarına daha büyük görevler düştüğünü de anlatan Başkan Akıskalı, şöyle devam etti: “Rusya ile geliştireceğimiz dostluk ve stratejik işbirliği bölgemiz refahına ve istikrarına önemli katkılar sağlayacaktır. 2015 yılına kadar iki ülke arasında ticaret hacminin 26.5 milyar dolardan 100 milyar dolara ulaşması için hükümetimizin yapmış olduğu çalışmalar ve vizelerin kaldırılması bizleri memnun ettiği gibi, ayrıca heyecanlandırmıştır. Hükümetlerimizin koyduğu hedefe kattı yapabilmek adına bu iş forumunu düzenlemiş bulunuyoruz. Bugün burada 35 İnegöllü firma bulunmaktadır. Burada bulunan tüm firmalarımız alanlarında söz sahibi firmalardır. Rusya ile yaptığımız ticaretin istediğimiz boyutlarda olmadığını biliyoruz. İnegöl olarak 2015 hedefimizi 500 milyon dolarlara çıkarmak istiyoruz. Tüm çalışmalarımız bu yöndedir ve çalışmalarımızın yakın zamanda sonuç vereceğini umuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu zirvenin iki ülke vatandaşlarına güzel fırsatlar getirmesini ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından günün anısına Rostov Bölgesi Ekonomi Bakan Yardımcısı Bayan Yelena Gabrilenko, ile Rostov Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yuri Aleksiyeviç’e birer plaket hediye edildi.

İnegöllü işadamları ve Rus firma temsilcileri daha sonra ikili görüşmelere geçtiler. İkili görüşmelerin ardından İnegöllü mobilyacı işadamları Rostov’da bulunan firmalara ziyaretler gerçekleştirdi. İnegöllü işadamları Rostov’dan sonra Moskova’ya geçerek, Moskova’daki işadamları ile bir araya gelecek.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı