Rusya Kuzey Kore’nin 11 milyar dolarlık borcunu silecek

19

Rusya’nın Kuzey Kore’den Sovyetler Birliği döneminden kalan 11 milyar dolarlık alacağını silebileceği ifade edildi. İzvestiya gazetesine açıklamada bulunan Rusya Maliye Bakanlığı kaynakları, zor durumda olan Kuzey Kore ekonomisinin borcunu ödeyemeyeceğini, ön şartsız olarak silinecek alacağın yeni ekonomik ilişkilerin önünü açabileceğini söyledi.

Geçen ay sonunda özel treni ile Rusya’ya gelen ve bir hafta boyunca temaslarda bulunan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le de bir araya gelmişti.

Gazeteye göre Moskova Kuzey Kore’ye borcun yüzde 90’ının silinmesini, yüzde 10’luk kısmının da ortak projelerde kullanılmasını önerdi. Öneriyi değerlendirmesi beklenen Pyongyang’la yıl sonuna kadar bir anlaşma imzalanması bekleniyor.

Daha önce de Afrika, Ortadoğu ve eski Sovyet ülkelerinin borçlarını silen Moskova, Kuzey Kore’ye de benzer bir yaklaşım sergilemesi bekleniyor. Moskova, Kuzey Kore’de güneye uzanacak transit doğalgaz boru hattı, elektrik üretimi ve tren yolu gibi alanlarda bir dizi yatırım planlıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan