Putin’den yatırımcılara: Biz de medeni ülkeyiz, korkmayın!

5

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Soçi-2011 Uluslararası Yatırım Formu’nda yaptığı konuşmada kendilerinin medeni bir ülke olduğunu ve yatırımcıların korkmaması gerektiğini söyledi. 2011’de Rusya’nın bütçe açığını olmayacağını kaydeden Putin’e göre 2012’de de denk bütçe olacak.

Yüzde 7’lik enflasyon rakamı ile rekor kırılacağını belirten Rusya Başbakanı, “2012 başına kadar ekonomik kriz sürecindeki kaybımızı telafi etmiş olacağız. Ekonomimiz kriz öncesi seviyeye gelecek. Önümüzdeki yıllarda ortalama yüzde 4 büyüme bekliyoruz” dedi.

Rusya’da iş çevresini kuşatan risk ve belirsizliklerin halen yüksek olduğunu kabul eden Putin, “Spekülatif sermaya için güvenli bir liman olma çabasında değiliz. Akıllı, yüksek teknoloji ürünü ve uzun vadeli yatırımlar için cazip şartlar oluşturmamız gerekiyor… 46 şirket inovasyon programları çerçevesinde bu yıl 700 milyar ruble (22,8 milyar dolar) yatırım yapıyor. Gelecek iki yılda bu rakam ikiye katlanacak” bilgisini verdi.

Hükümete, ekonomiye ve sosyal alanlara yeni yüzlere ihtiyaç olduğuna değinen Putin, “Rusya hiç bir zaman devlet kapitalizmi olmayacak… Kaynaklar üretimin canlandırılması ve ekonominin farklılaştırılmasına yönelik harcanacak” taahhüdünde bulundu.

Rusya’dan korkulmaması gerektiğini, her zaman batının güvenli bir ortağı olacağına işaret eden Rusya Başbakanı, “Biz herhangi bir teknolojiyi çalmak istemiyoruz. Biz eşit ve tam bir ortaklık öneriyoruz. Biz de piyasamızını açmaya hazırız” dedi.

Avrupa ve ABD piyasalarında yaşanan ekonomik durgunlukla ilgili de değerlendirmede bulunan Putin, Avrupa Birliği’nin avro bölgesinde yeniden istikrarı sağlayacağından emin olduğunu söyledi. Ancak Putin’e göre borçlanmaya dayalı ekonomik büyüme süreci gelecek vaat etmiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan