Rus doğalgazını Ali Rıza Usta’nın TIR'ları taşıyor - ÖZEL

34

Rusya’nın başkenti Moskova’da devam eden otomobil yan sanayi ve yedek parça fuarında Türk otomobil şirketleri yoğun ilgi gösterdi. Yerel ve yabancı 300’ün üzerinde şirketin yer aldığı Uluslar arası Ticari Araçlar Fuarı (Comtrans 2011) bu yıl 11. kez düzenleniyor.

Rusya’nın dört bir yanında Türk inşaat şirketlerinin kurduğu dev binaları, lüks alış veriş merkezlerinde Türk tekstil markalarının yer aldığı mağazaları görmek sıradan hale geldi. Moskova caddelerinde Türk yapım tankerlerle dolaşan tırları görmek ise Türk sanayicisinin girişim gücünü gösteriyor.

Konya Karatay Sanayii’nde 1979’da üretime başlayan Ali Rıza Usta araç üstü akaryakıt tankının ünü artık sınırları aştı. Aylık araç üstü 70’den fazla tank üretimi yapan Alı Rıza Usta, ürünlerinin 30’unu her ay Rusya’ya gönderiyor. Ali Rıza Usta’nın reklamı ile dolaşan yakıt tankerleri Rusya yollarında artık daha sık görülecek.

Yurt dışı açılımı ile gelişen Ali Rıza Usta şimdi Ankara-Adana çevre yolundaki fabrikasında üretimlerini sürdürüyor. Ali Rıza Usta klasik tankerlerin yanı sıra silobas, damper, askeri hizmet aracı, dorse ve alüminyum tankerleri ISO kalite belgesi ve güvencesi ile üretiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan