Rusya, Kıbrıs Rum Kesimi’ne 3,4 milyar dolar borç veriyor

9

Yunanistan ve Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomik sorunlar yaşadığı bir dönemde Kıbrıs Rum Kesimi Moskova’dan 2,7-3,4 milyar dolar borç talebinde bulundu. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin Kıbrıs Rum Kesimi’ne kredi verilmesi konusunda anlaşmanın imzalanmasına yakın olduklarını açıkladı.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin Rusya ile görüşmeler yaptığı 2-2,5 milyar avro kredi talebinde bulunduğu iddia edilmişti. Rusya’nın beş yıllık için vereceği kredinin yıllık yüzde 4,5 faizi olması öngörülüyor.

Miktar konusunda bilgi vermeyen Kudrin, “Biz anlaşmaya yakınız… Şimdi yasal prosedürleri yerine getiriyoruz” dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanı Kikis Kazamias daha önce yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nden herhangi bir yardım talebinde bulunmayacaklarını ifade etmişti.

Fitch Ratings'in Kıbrıs Rum Kesimi’nin kredi notunu Mayıs ayında AA-’den A-’ye indirmişti. Moody’s de Temmuz’da Kıbrıs Rum Kesimi’nin notunu A2’den Baa1’e indirmiş ve gelecekte daha da düşürülebileceği konusunda uyarmıştı.

Rossiyskaya Gazeta’ya geçen hafta açıklamada bulunan Rusya Ekonomik Politikalar Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Aleksey Vedyov, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs Rum kesimine kredi vermediğini iddia ederk, “Bugün AB’de Kıbrıs’ın dışında daha fazla sorun var. O yüzden mali yardım için Rusya’nın kapısını çaldı. Bizimle bu konuda anlaşmak daha kolay. Rusya’nın Kıbrıs’ta kendi çıkarları söz konusu. Öncelikle bu ada dünyanın en başlıca offshore bölgelerinden biri” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan