Yabancı yatırımcının yüzde 75’i Rusya’yı cazip buluyor

8

Dev enerji gelirleri ve 140 milyonun üzerinde nüfusu ile Rusya perakende sektörü başta olmak üzere bir çok alanda yatırım için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ernst & Young 132’si Rusya’da iş yapan dünya çapında 205 şirketin yöneticileri ile görüşerek bir çalışma hazırladı. Rapora göre iş dünyasının yüzde 75’i Rusya’da yatırımı cazip buluyor.

2008 küresel finansal krizin ardından gelişmiş ekonomiler yabancılar için cazibe merkezi olma özelliğini kaybederken, özellikle tüketim piyasasının Rusya orta sınıfına satışı ile ilgili talep artan bir ivme ile devam ediyor. Rusya’da perakende piyasası Federal İstatistik Servisi’nin verilerine göre ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 büyüdü. Geçen aya göre de yüzde 5,7 artış gösterdi.

Ankete katılan iş dünyasının temsilcilerinin üçte birine göre ise Rusya yatırım açısında çok cazip. Rusya’nın rakipleri arasında birinci sırada yüzde 46 ile Çin yer alırken, Hindistan yüzde 14’de kaldı.

Diğer taraftan yabancı yatırımların Rusya’da artış gösterdiği rakamlara yansıyor. 2009’a göre yüzde 13,2 gerileyen dış yatırım 2010’da 13,8 dolarda kalırken, 2011’de yeniden artış başladı. 2011’in ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artış gösteren yabancı yatırım 7 milyar dolara ulaştı.

Ernst & Young's Rusya’da yönetim ortağı olan Aleksander Ivlev The Moscow Times’a yaptığı değerlendirmede, Rusya’da orta sınıfın büyümeye devam ettiğini, şirketlerin de bu gerçeği gördüklerini söyledi. Yabancı şirketlerin Rusya pazarına giriş stratejileri ise yerel fabrikalarla doğrudan tüketiciye ulaşmak. Rapora göre Rusya’nın en cazip sektörleri otomobil ve gıda.

Rusya’da yatırım yapmayı düşünmeyen 63 şirkete göre, yatırım için cazip şartlar olmasına rağmen Rusya piyasası halen riskli. Hukuk sisteminin sağlıklı işlememesi, bürokrasi, yabancı şirketler için yeterince şeffaf olmayan düzenlemeler gerekçeler arasında yer alıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan