Türkiye'den Rusya'ya Güney Akım'da araştırma için beş gemi izni çıktı

36

Rusya, Karadeniz'in altından geçecek Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı projesi için çalışmalarını hızlandırdı. Moskova, bu amaçla, boru hattının Türkiye karasularından geçen bölümünde deniz araştırmalarında kullanılan bilimsel amaçlı gemi sayısını 3'ten 5'e çıkarmak için izin istedi.

Gerekli izni alan Rusya, Güney Akım için Karadeniz'de çalışmalarını 5 bilimsel amaçlı gemi ile yürütecek. Zaman'ın Enerji ve Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre Ruslar, Güney Akım çalışmalarını Ekim 2011'e kadar tamamlayacak. İlgili mevzuat ve anlaşmalar gereği Rusların, Karadeniz'de çalışma yapacak her gemiyle ilgili koordinatları ayrı ayrı bildirmeleri gerekiyor.

Rusya, Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının karşılanması ve kaynak çeşitliliği için geliştirilen Nabucco projesine alternatif Güney Akım Projesi'ni açıkladı. Ukrayna ile siyasi ve diplomatik sorunlar yaşanması nedeniyle Ruslar, boru hattını Karadeniz'deki Türkiye'nin ekonomik münhasır bölgesinden geçirmek için başvuru yaptı. Proje için ilk onay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Ağustos 2009'da Ankara'da el sıkışmasıyla verildi. Ayrıca Ruslar, Karadeniz'de bilimsel araştırmalar için Nisan 2010'da da gerekli izinlerin alındığını açıkladı.

63 milyar metreküp gaz taşıyacak

Rumların Akdeniz'de yaptığı petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının tartışıldığı bir dönemde Ruslar, Avrupa'ya Karadeniz'in altından gaz taşıyacak Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi için çalışmaları hızlandırdı. Proje için 3 bilimsel gemi kullanan Ruslar, sayıyı 5'e çıkarmak için Türkiye'den izin aldı. Projeyle Avrupa'ya yılda 63 milyar metreküp doğalgaz taşınacak. Rusya halen Mavi Akım Hattı ile Türkiye'ye yılda 14 milyar metreküp doğalgaz satıyor. (Zaman)