Rusya borsası iki günde 15 puan düştü, ruble zayıflamaya devam ediyor

5

Avrupa piyasalarında yaşanan durgunluk, petrol varil fiyatlarında muhtemel düşüş beklentisi ve Rusya’nın seçim sürecine girecek olması nedeni il borsada kan kaybı sürüyor.

Dün yüzde 8,61 kayıp yaşayan dolar bazlı RTS indeksi, bu gün de yüzde 6,29 kayıpla 1305 puana kadar düştü. Ruble bazlı MICEX indeksi ise dünkü yüzde 7,82’lik kaybın ardından, bugün yüzde 6,49 daha geriledi ve 1297 puandan işlem görmeye başladı. Böylece borsa Temmuz 2010’dan bu yana en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Borsada yaşanan ani düşüş ve uluslar arası piyasalarda yaşanan belirsizlik nedeni ile Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, finans ve banka sektöründen uzmanları acil toplantıya çağırdı.

Ruble de dolar karşısında değer kaybını sürdürdü. 20 kapek değer kazanan dolar 32,10 rubleden işlem görmeye başladı. 12 kapek güçlenen avro ise 43,36 rubleye çıktı.

VTB Capital uzmanlarına göre sadece dış etkenler değil, iç nedenler de rublenin düşmesine neden oldu. VTB’ye göre, dış piyasalarda yaşanan gelişmeler rublenin zayıflamasını tetikleyen etki oluşturdu. Ancak seçim öncesi oluşan siyasi belirsizlik küresel piyasalar istikrara kavuşsa da Rusya’da olumsuz yansımaları sürecek. VTB önümüzdeki 2-3 aylık dönem içerinde rublenin zayıflamaya devam edeceğini öngörüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan