Rusya-Bursa mobilyada işbirliği yapacak

27

Rusya Federesyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov, mobilya sektöründe işbirliğini geliştirme yollarını araştırmak için Bursa’ya geldi. Rusya Federesyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov, başta mobilya olmak üzere çeşitli alanlarda ikili ilişkilerin geliştirilmesi için Bursa’da bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Bursa Valisi Şahabettin Harput’u Heykel’de ki Valilik binasında makamında ziyaret eden Alexey Erkhov, Türkiye ile Rusya arasında mobilya sektöründeki ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bursa Valisi Şahabettin Harput, Türkiye ile Rusya arasında tarihsel bir dostluk bulunduğunu belirterek, "Türkiye ile Rusya arasında sıfır sorun politikası ile her alanda işbirliği yapma noktasında kuvvetli bir irade ve işbirliği bulunmakta. Bu gün de Rusya Federesyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov ve beraberindeki heyet bizi ziyaret ettiler." dedi.

Türkiye ile Rusya arasında olduğu gibi Bursa ile Rusya arasında da çok önemli ilişkilerin olduğunu belirten Vali Harput, bu ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi. Bursa’nın Türkiye açısından önemine vurgu yapan Vali Harput, "Bursa Türk tarımının merkezi, işlenmiş gıda olarak Türkiye’de ki işlenmiş gıdanın yüzde 50’den fazlası Bursa’da yetiştirilmektedir. Yine otomotiv sanayinin yüzde 60’ından fazlası Bursa’da bulunmaktadır. Tekstilde de Bursa bir markadır. Turizm olarak ta başta Uludağ olmak üzere, çok önemli zenginliklere sahip." şeklinde konuştu. Rusya’nın kültür turizmi ve sıcak suyla da ilgilendiğini vurgulayan Harput, "Kültürel varlıkları ve termal zenginliklerinde Rusya’dan gelecek turistlerle değerlendirileceğini umuyoruz." şeklinde konuştu.

"MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Rusya Federesyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov ise Bursa’yı ziyaretlerinin amacının mobilya sektöründe ikili ilişkileri geliştirmek olduğunu belirterek, "İki ülke arasındaki ilişkiler tarihsel bir sürece dayanıyor. Bu dönemde de ilişkilerin devlet bazında geliştirilmesi açısından önemli adımlar atılıyor. Otomotiv ve ticaret alanında olduğu gibi turizm ve ticaret alanında da ikili ilişkilerin gelişmesini hedefliyoruz." dedi.

Bursa’ya ikinci ziyaretini yaptığını anlatan Başkonsolosu Alexey Erkhov, "Geçen sefer Bursa’nın otomotiv sektörünü gezip inceledim. Bursa’nın otomotiv sektörünü Rusya’da çok önemli bir iş.birliği alanı bulunmakta. Bu günkü ziyaretimin amacı ise mobilya sektörü alanında ilişkilerin geliştirilmesidir. İki ülke arasında ki bu alanda ilişkilerin nasıl geliştirilebileceğini araştırmak için buradayım." şeklinde konuştu.

Bu nedenle geldiği Bursa’da ilk önce bu sabah İnegöl’e gittiğini anlatan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov, "İnegöl’de mobilya fabrikalarını gezdik ve Bursa Girişimci İşadamları Derneği İnegöl Başkanı ile bir toplantı yaptık. Mobilyanın yanında turizm alanında da işbirliğini geliştirmek istiyoruz." dedi.

Bir gazetecinin mobilyadaki işbirliğinin kapsamı konusundaki sorusu üzerine ise Rusya İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov, kendilerinin sadece yol gösterici olduğunu söyledi. Erkhov, "Biz sadece işbirliği konularını araştırıp iş adamlarına öncü olmak istiyoruz. İşadamları için ortam oluşturmalıyız, onlar kendileri ne gibi işbirliği yapacaklarına kendileri karar verir." diye konuştu. Konuşmaların ardından karşılıklı hediyeleşmeler gerçekleştirildi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı