Coca Cola'dan Rusya’ya 3 milyar dolar yatırım

2

Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, büyük ve hızlı büyüyen gelişmekte olan piyasalardaki yatırımlarını artıracaklarını belirterek, Rusya’nın güneyine yeni fabrika açmaya hazırlandıklarını söyledi.

Kent, Rusya’da Reuters Insider televizyonuna verdiği röportajda, Rusya’ya 5 yıl içinde 3 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı.

Coca-Cola bünyesinde Sprite, Fanta ve Powerade markaları da bulunuyor. Şirket 1990’lardan bugüne Rusya’ya yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yaptı.
“Söylemek istediğim şey, bizim bu pazarda etkin bir büyüme sağlayabilmemiz için kesinlikle Rusya’ya yatırım yapma ihtiyacımızın olduğu” diyen Kent şunları söyledi: “Rusya’da kişi başına tüketim, büyüyen ekonomilerin altında. Kuzey Amerika ve diğer benzer pazarlarla kıyaslandığında Rusya’da büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz.”

Dünya nüfusunun yüzde 3’ünün ABD’de yaşadığını ifade eden Kent, “Yüzde 97’si ABD dışında yaşıyor. Gelişmekte olan pazarlarda ciddi bir tüketim gücü ve nüfusu var. Bundan dolayı biz insanlar neredeyse oralara yatırım yapacağız. Gelimekte olan pazarlar yatırım fokusumuzda” dedi. İkinci çeyrek sonuçlarına göre Rusya, yüzde 17 ile Coca Cola’nın ikinci sırada büyüdüğü pazar. İlk sırada yüzde 24 ise Çin yer alıyor. (Milliyet)