Rusya Merkez Bankası: “Petrol 100 doların üzerinde devam ederse ruble için sorun yok”

2

Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey İgnatiyev mevcut petrol fiyatları devam ettiği sürece rublede sorun olmadığını, bankanın döviz politikaları ile ilgili de herhangi bir değişim planlamadığını söyledi.

Rusya Eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin’in istifasının ardından rublede beklenen düşüş gerçekleşmedi. 24 kapek değerlenen dolar 32,20 rubleye gerilerken, dolar bazlı RTS endeksi de yüzde 4,39 artarak 1372 puana çıktı. Ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 0,5 değerlenerek 1501 puana ulaştı.

2012’de petrol varil fiyatlarının 100 doların üzerinde olmasını beklediklerini kaydeden İgnatiyev, “Haziran 2013’e kadar ruble için sorun yok” dedi. İgnatiyev birikimlerini ruble olarak tuttuğunu da hatırlattı.

Petrol varil fiyatlarının düşmesi durumunda sorun yaşanabileceğine dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı, bu durumda Rusya’nın da bir resesyon sürecine girme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Yüzde 55 dolar, yüzde 45 avrodan oluşan döviz sepetindeki bandın 37,50 puana çekildiğini kaydeden İgnatiyev, burada herhangi bir genişletme planlamadıklarını belirtti. Merkez Bankası pazartesi günü dolar talebini karşılamak için piyasaya 2,36 milyar dolar arz etmişti.

Rusya piyasalarında herhangi bir nakit sorun görmediklerine de değinen İgnatiyev, “Gerekirse Merkez Bankası likit arzı yapabilir.” dedi. Rublenin zayıflamasının herhangi bir enflasyon etkisi yapıp yapmayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Başkan, “2011 enflasyon rakamları yüzde 7’nin altında olmalı… Bu konuda herhangi bir sorun görmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin’in görevden alınması ile ilgili soruyu yanıtlayan İgnatiyev, “Kendisi güçlü bir maliye bakanı idi” cevabını verdi. İgnatiyev kendisine yeni bir görev önerilmediği bilgisini de aktardı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan