Rusya ayakkabı fuarına 38 Türk firması katıldı

794

Türk ayakkabı sektörü, tasarım ve kalitede yakaladığı başarıyla Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin aranan markası oldu. Bu doğrultuda ihracatı da artıran sektör 500 milyar dolarlık hedefini yeniden gözden geçirdi. Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı İslam Şeker, 2023'te 5 milyar dolarlık ihracat hedefiyle Türkiye'yi dünyanın ayakkabı üssü yapmakta kararlı olduklarını söyledi.

Cumhuriyet'in 100. yılında hükümetin 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde 1,5 milyar dolar pay alan Türk ayakkabı sektörü, bu rakamı 2015'te yakalamayı planlıyor. Kalite ve tasarım açısından İtalya'yı zorlayan sektör, bu hedef doğrultusunda tanıtım atağında. Yıl içerisinde dünyanın dikkat çeken ayakkabı fuarlarından Aymod (İstanbul) ve Micam'da (İtalya) gövde gösterisi yapan sektör, şimdi de Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Mosshoes'a çıkarma yaptı. Hafta başında başlayan ve 27 ülkeden 469 firmayı ağırlayan fuara 10'u ilk kez olmak üzere 38 Türk firması katıldı.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı İslam Şeker, üretim ve tasarımda yakaladığı başarıyla Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin aranan markası haline gelen Türk ayakkabı sektörünün, başta Rusya'da olmak üzere dünyada yüzde 30 büyüyerek 1,5 milyar dolarlık ihracat rakamını 2015'te yakalayacağını, 2023'te ise yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat yapacaklarını söyledi. Sadece Rusya'ya ihracatta 2010'da 2009'a göre yüzde 95 büyüdüklerine dikkat çeken Şeker, amaçlarının Türkiye'yi dünyanın ayakkabı üretim üssü yapmak olduğunu kaydetti.

Şu an 74 milyon nüfuslu Türkiye'de ayakkabı pazarı 4,4 milyar dolar olmasına karşın 140 milyon nüfuslu Rusya'da pazar 20 milyar dolar. Bunun 18 milyar doları ithal gelen ayakkabılardan oluşuyor. Başkan Şeker, bu büyük pazardan Türkiye'nin ancak yüzde 2,5 pay aldığını fakat kalitesi ve markası oturan sektörün Rusya'da giderek büyüdüğünü vurguladı.

Yılda 221 milyon çift ayakkabı üreten Türk ayakkabı sektörü, bunun 71 milyonunu ihraç ediyor. Sektör geçen yıl ihraç ettiği her 4 ayakkabıdan birini Rusya'ya sattı ve bu işbirliğinden 105 milyon dolar kazandı. Türk üreticilerin başta Rusya olmak üzere, Asya ve Afrika'da talepteki açığı iyi yakalamaya başladığını belirten Başkan Şeker, "Şu an sektör geçen yılın ihracat rakamlarının yüzde 22 üzerinde. Yıl sonunda rakam yüzde 30 olur. Sektörünün atılımları devam ederse her yıl en az yüzde 30 büyürüz." dedi.

Şu an Türk ayakkabı sektörü yılda 500 milyon çift üretim kapasitesi bulunuyor. Fakat bunun yüzde 35-40'ını kullanarak 150 milyon çift ayakkabı üretiyor. Türkiye, ayakkabı üretiminde Avrupa'nın üçüncü, dünyanın dokuzuncu üretim gücü. Bu tabloya rağmen dünyada yeterince tanınmıyor. Şeker, "Eğer sektör kabuğunu kırmaya devam ederse, marka ve tasarımıyla akılda kalmaya devam ederse 5 yılda bölgesel markalarımız olacak. Nitekim markalaşma süreci başladı. Ama bir dünya markası oluşturmak 1 milyar dolardan başlıyor." dedi.

Şeker'e göre şu an 240 bin olan istihdam her şey yolunda giderse 5 yıl içinde 2 katına çıkabilir. Şu an Türkiye'de 18 bin 500 ayakkabı firması üretim yapıyor. Ancak ülke dışında da Türk ayakkabıcılarının üretimi mevcut. Bu markalardan biri de Muya. Rusya'da yılda 4 milyon çift ayakkabı üretiyor. (Zaman)