Türkiye Rusya ile battı hattından doğalgaz alım anlaşmasını fesh etti

7

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan alınan ve 'Batı Hattı' olarak isimlendirilen kontratın istenilen indirim oranı yapılmadığı için sonlandırıldığını söyledi.

Yıldız, Meclis girişinde yaptığı açıklamada, son günlerde elektrik ve doğalgaza yapılan zamları değerlendirdi. Doğalgazla alakalı ithalatın en son geldiği noktada gerek elektrikle alakalı gerekse doğalgaz girdileriyle alakalı maliyetinin arttığını söylediğini yineleyen Yıldız, “Son 29 ayda yaklaşık yüzde 39’luk bir doğalgaz fiyatlarına zam gelmişti. Bunun tüketiciye yüzde 15 ve elektrikte de yüzde 10 civarında olmak kaydıyla yansıtılmak durumunda kalındı.” dedi.

Bakan Yıldız, bir başka soru üzerine ise Rusya’dan alınan ve yurda Trakya’dan giren Batı Hattı olarak isimlendirilen doğalgaz alım kontratının, istenilen indirim oranlarının oluşmaması üzerine sonlandırıldığını açıkladı. Bunun Rusya ile ilişkileri etkilemeyeceğini belirten Yıldız, bu tür kontratların sonlandırılmış olmasının gaz girişinin tamamen sonlandırılması anlamını taşımadığını sözlerine ekledi. Yıldız, şöyle devam etti:

''Çokça soruluyor; 'Rusya ile ilişkilerde sorun doğurur mu' diye. Rusya bizim stratejik işbirliği yaptığımız son derece önemli, bir kaç kontrata dayanarak ilişkilerimizin bozulamayacağı kadar sağlam ve güçlü ilişkilerimizin olduğu bir ülkedir. O yüzden bu tür kontratların sonlandırılmış olması gaz girişinin sonlandırılmış olması anlamını taşımıyor.''

BAKAN YILDIZ HABER VERMİŞTİ

Aralık 2011'de süresi dolacak Rus anlaşmasının yenilenmesi indirime bağlıydı. Geçtiğimiz gün, Ruslara doğalgaz için son teklifi sunduklarını söyleyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Teklifimiz kabul edilmezse anlaşma yenilenmeyecek." demişti.

Rusya ile 1986 yılında yapılan ilk doğalgaz alımı anlaşması bu yılın aralık ayında sona eriyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, anlaşmanın uzatılmasıyla ilgili indirim teklifinin Ruslara iletildiğini, bu olmazsa anlaşmanın uzatılmayacağını açıkladı. Bakan Yıldız, "Biz uygun şartlar olmaması halinde kontratı iptal edip özel sektör eliyle yapmak istiyoruz. Bunu özel sektörün pazarlık gücüne bırakmak istiyoruz. İndirim dahil teklifimiz kabul görmezse anlaşma yenilenmeyecek." şeklinde konuşmuştu. (Cihan, AA)