Gazprom, Türkiye’nin fesih kararı ile ilgili açıklama yapacak

6

Türkiye doğalgaz fiyatlarında indirim talebine olumlu cevap vermeyen Gazprom’un batı hattından doğalgaz alım anlaşmasını fesh etti. Itar-Tass haber ajansı Ankara’nın fesih kararı ile ilgili belgeyi Gazprom’un aldığını, şirketin pozisyonu ile ilgili durumu pazartesi günü açıklayacağını duyurdu.

Gazprom kaynağı açıklamasında, “Türkiye’den anlaşmanın feshi ile ilgili belgeyi aldık… Gazprom’un pozisyonu ile ilgili pazartesi günü açıklama yapılacak” dedi. Batı hattı ile ilgili anlaşma fesh edilirken, Türkiye ve Gazprom arasında Mavi Akım üzerinden doğalgaz alımı ile ilgili anlaşma devam ediyor.

Özel şirketler devreye girecek

Türkiye Botaş aracılığı ile batı hattından 1986 yılından bu yana doğalgaz alımı gerçekleştiriyor. Yıllık 6 milyar metreküpü bulan seviyenin özel şirketler üzerinden devam edebileceği kaydediliyor. Gazprom’un Türkiye pazarında herhangi bir kayıp yaşamamak için özel şirketlerle anlaşmaya sıcak baktığı belirtiliyor.

Türkiye’nin Rusya ile aleyhine olan anlaşmalarda ilk kez eline fırsat geçtiğine değinen uzmanlar, Botaş’ın fırsatı değerlendirdiğine dikkat çekiyor. Geçen yıl Gazprom’dan 18 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştiren Türkiye, Mavi Akım üzerinden 8 milyar metreküp alım gerçekleştirmişti. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda Mavi Akım üzerinden alımı artıracağı tahmin ediliyor.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan