Rusya’dan nakit çıkışı 50 milyar dolara dayandı

0

Rusya Merkez Bankası üçüncü çeyrekte nakit çıkışının 18,7 milyar dolar olduğunu, yılın ilk dokuz ayı için de toplam rakamın 49,3 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 16 milyar dolar nakit çıkışı gerçekleştiğine dikkat çeken uzmanlar, son çeyrekte de olumsuz dengenin devam etmesinden endişe ediyor.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç da yıl sonu net nakit çıkışı ile ilgili beklentilerinin 50 milyar doları bulduğunu söyledi.
Hükümet yetkilileri nakit çıkışı ile ilgili yatırımlar için elverişli ortamın oluşturulamamasını gerekçe gösteriyor. Yolsuzluk, rüşvet ve mahkemelerde yatırımcılarının haklarının korunamaması nakit girdisinin önünde önemli engeller olarak duruyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Kremlin’e dönüşünün netleşmesinden çok, 2000’den bu yana Maliye Bakanlığı görevini sürdüren Aleksey Kudrin’in görevden alınması uluslar arası çevrelerde endişelerin artmasına neden oluyor.

VTB Bank yöneticilerinden Gerbert Moos Rusya’nın petrol ve doğalgaz gelirlerine bağımlılığının devam ettiğini, bütçe açığı ile ilgili Kudrin’in görevden alınmasının ek risk oluşturduğunu söyledi.

Rusya’nın üretim, bankacılık ve finans sektörü açısından zayıf olduğuna değinen Moos, “Kudrin Rusya’nın mali istikrarının koruyucusu olarak biliniyordu. Şimdi bütçe açığında ek risk oluştuğunu düşünüyorum” dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan