Putin: Yarım trilyon dolarımız var, risk görmüyoruz

14

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Rusya’nın yarım trilyon dolar rezervi olduğunu, bu miktarın mali piyasaları kontrolde yeterli bir rakam olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerinin borç krizini bir an önce aşmaları tavsiyesinde bulunan Rusya Başbakanı, ülkenin yeni bir sanayileşme sürecine gireceğini ve gayri safi milli hasılanın yüzde 25’i kadar yatırım planladıklarını kaydetti.

Rusya Devlet Bankası VTB tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Rusya’ya Çağrı” yatırım konferansında konuşan Putin Mart 2012 sonrasında ülkede büyük değişimler yaşanmayacağını kaydetti. Putin, “Değişimler kaçınılmaz ve Rusya’da da olacak. Ancak bu devrimsel ölçek de değil. Bizim büyük devrimlere değil, büyük Rusya’ya ihtiyacımız var” dedi.

Yarın 59 yaşına girecek Rusya Başbakanı, batının karşılaştığı büyük devlet borçları ile Rusya’nın uğraşmak zorunda olmadığını ve krizle mücadelede çok iyi bir pozisyonda olduklarını ifade etti. 2008 krizine göre farklı senaryolarla yeni sorunlara karşı çok daha hazırlıklı olduklarına değinen Putin, “Cidi bir tecrübe birikimimiz oldu. Ekonomimiz ve mali sektörümüz açısından istikrarlı bir rezerve sahibiz… Bizim yarım trilyon dolar rezervimiz var. Döviz piyasalarında durumu kontrol etmek için sanırım bu yeterli bir rakam” tespitinde bulundu.

Mali disiplinin korunması ve kamu borcunun asgaride tutulmasının öncelikleri olduğuna değinen Putin, 2015’e kadar sıfır açıklı bütçe oluşturulacağı sözü verdi. Petrol varil fiyatlarının bütçede öngörülen asgari miktarın üzerine çıkması durumunda bütçenin artı vereceğine işaret eden Rusya Başbakanı, “Bizim stratejik hedefimiz ekonominin çeşitlendirilmesi. İş dünyasının yeni düşünceleri ve binlerce yeni projeye ihtiyacımız var. Bunun için yatırımları bekliyoruz. Biz doğrudan ve dolaylı olarak yatırım istiyoruz. Sanayileşen yeni Rusya’nın ana kaynağı bu olacak” dedi. Putin yatırımlarla ilgili yüzde 20 civarında olan gayri safi milli hasıla oranının yüzde 25’e çekileceğini de taahhüt etti.

Gürcistan’a baskı yapın

ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesini istiyorlarsa Gürcistan’a baskı yapmaları gerektiğini kaydeden Putin, “Benim bir sorum var. ABD ve Avrupa ülkeleri Rusya’nın DTÖ üyesi olmasını istiyor mu, istemiyor mu? Bunu Gürcistan meselelerinin arkasına gizlemeye gerek yok. Bunu onlar istiyorsa bizim sağladığımız mutabakat çerçevesinde bu çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir” dedi. Rusya 17 yıldır müzakerelerini sürdürdüğü DTÖ üyeliğinde Gürcistan’ın uzlaşmaması nedeni ile sonuca ulaşamıyor.

Kudrin takımımızda kalacak

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in görevden aldığı eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin’e sahip çıkan Putin, Kudrin’le konuyu görüştüğünü söyledi. “Bizim için kendisi çok faydalı bir adam” değerlendirmesinde bulunan Putin, “Duygusal patlamaya rağmen, Aleksey Leonidoviç takımımızda kalmaya devam edecek. Bunun sadece benim değil, Başkan Medvedev’in de fikri olduğunu size söylemek isterim” dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan