Ramsey'den Rusya ve Kazakistan'a "çakma ürün" operasyonu

95

Ramsey, Zero Weight ile satışını katlayınca Rusya ve Kazakistan’da taklitleri ortaya çıktı. Bunun üzerine Ramsey, operasyonla tüm ürünleri toplattı.
Erkek giyim markası Ramsey, 2011 başında koleksiyonuna eklediği ‘Zero Weight’ adını taşıyan teknolojiyle geliştirilen ve normale göre yüzde 50 daha hafif olan takım elbisesiyle iç pazar dışında Rusya başta olmak Orta Asya ülkelerinde satışlarını yüzde 53 artırdı. Marka, bilinirliğinin artması sonucu ihracat yaptığı ülkelerde imitasyon ürünlerini tespit etti ve operasyon başlattı. Genel Müdür Hüseyin Doğan satışların artmasıyla birlikte Ramsey markalı taklit ürünlerin de arttığını söyleyerek “Rusya ve Kazakistan’da konuyla ilgili gerekli mercilere müracaat ederek operasyon başlattık. Bu ülkelerden yüklü miktarda Ramsey taklidi ürün toplattık. Taklitler ürünlerimize göre çok daha kalitesiz ve yarı fiyatına satılıyor” dedi.

Doğan, operasyonun, bir bayan müşterinin Rusya satış ofisine taklit ürünle gelerek ‘Siz bizi kazıklıyor musunuz ?. Aynı ürünü yarı fiyatına buldum” demesiyle başladığını ifade etti. Türkiye’de ise herhangi bir taklit ürün yakalamadıklarını söyleyen Doğan “Markamız dünya standartlarında üretim yapan ve yurt dışında A +  diye nitelendirdiğimiz kesime hitap eden bir duruş sergiliyor. Bu sebepten her iyi markanın yaşadığı gibi bizde de imitasyon ürün sorunu oldu. Bununla ilgili yurt dışında denetimlerimizi hızlandırdık. Belki olmadığımız coğrafyalarda bile taklit Ramsey ürünü görmeniz mümkün olabilir. Denetimler devam ediyor” dedi.

2012’de hedef 20 mağaza 210 milyon ciro

Önümüzdeki yıl 2.5 milyon Euro yatırım yapacaklarını söyleyen Doğan, şöyle devam etti: “Yurt içinde 57 mağaza, 46 corner, yurt dışında ise aralarında Rusya ve Kazakistan’nın da olduğu 17 ülkede 36 mağaza ve 16 corner’la toplam 155 noktada faaliyet gösteriyoruz. 2012’de 10 yurt içi, 10 yurt dışı olmak üzere toplamda 20 mağaza açmayı hedefliyoruz. Yüzde 35 büyüme hedefiyle 2011 ciromuz olan 155 milyon lirayı 210 milyon liraya yükseltmeyi planlıyoruz”

PAMUKTAKİ YÜKSELİŞ VE EK VERGİLER PERAKENDE FİYATLARINA YANSIYACAK

Takım elbiseye yeni sezonda % 15 zam bekleniyor

İTHAL kumaş ithalatına gelen ek vergi ve döviz kurlarındaki artışın yanında pamuk fiyatlarının da artmasıyla takım elbise fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 10 artış yaşandığını kaydeden Doğan, 2012’de de tekstil ürünlerinde fiyatlarının yükseliş seyrini devam ettireceği ve takım elbise başta olmak üzere tekstil ürünlerinde yüzde 15 zam beklendiğini belirtti. Zero Weight teknolojisiyle ilgili de patent başvurularını tamamladıklarını söyleyen Doğan, dünya tekstil devlerinin teknolojiyi almak için sıraya girdiklerini söyledi. (Star)