Rus bakan: Petrol 60 dolara düşerse, bütçe açığı yüzde 4,5’e çıkar

11

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabuillina Rusya’nın yeni bir ekonomik krizle karşılaşılması durumunda bütçe açığının yüzde 4,5’e çıkabileceğini, ancak Rusya ekonomisinin mali programının yine de aksamayacağını söyledi.

“Rusya Çağırıyor” adlı konferansa katılan Nabuillina, üç yıllık taslak bütçeye göre mevcut şartlarda bütçe açığının gayri safi milli hasılanın yüzde 0,7 ile yüzde 1,5 arasında gerçekleşeceğini vurguladı. Bakana göre yeni bir kriz gelirse bütçe açığı ve program yeniden ele alınacak.

Dünya ekonomisinde olumsuz gidişin devam etmesi durumunda 2012-2014 arasında Rusya’nın ortalama yüzde 2,5-3,7 arasında büyümeye devam edeceğini vurgulayan bakan, bunun iç büyüme hızı ile yakalanabileceğini vurguladı.

Bakanlığın senaryolarına göre ikinci bir kriz olması durumunda bu 2008-2009 sürecinde olduğu kadar sert olmayacak. Petrol varil fiyatları 80 dolara kadar gerilemesi durumunda Rusya’nın büyüme hızı da yüzde 2’lere kadar düşecek.

Petrol varil fiyatlarının 60 dolara kadar düşmesi durumundaki senaryoyu değerlendiren Nabuillina, “Bu durumda yüzde 1,5-2 oranında Rusya gayri safi milli hasılası küçülür. Bütçe açığı yüzde 4,5’a kadar çıksa da mali politikaların devamında herhangi bir sorun yaşanmaz” dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan