Eczacıbaşı’nın Rusya’da kurduğu karo seramik fabrikası üretime başladı

62

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, Rusya’da kurduğu karo seramik fabrikasını devreye aldı. Toplam 25 bin metrekare alanda hizmet veren ve 37 milyon euro yatırım yapılan fabrika Serpukhov bölgesinde bulunuyor.

Firmanın açılış törenine Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin ve Serpukhov Valisi Alexander Shestun’un yanı sıra Rusya'da bulunan taahhüt firmalarının yöneticileri, mimarlar ile bayiler katıldı.

Törende söz alan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, grubun Vitra, Villeroy&Boch ve Engers Keramik markalarıyla Almanya’da önemli bir yer edindiğini dile getirdi.

Karo seramik grubunun bu marka portföyü ile Avrupa ve Rusya’da ön sıralarda olmayı, beğenilen ilk üç firma arasına girmeyi hedeflediğini belirten

Eczacıbaşı, şöyle devam etti:

“Bu hedefi yakalamamızda Rusya’da yaptığımız yatırımların çok önemli olduğu kanısındayım. Vitra ve Villeroy&Boch markalarımızla Rusya’nın en çok tercih edilen porselen ile seramik kaplama grubu haline gelmeyi, ülkede 100 milyar euro büyüklüğü bulunan inşaat sektöründen pay almayı amaçlıyoruz. Bu sebeple üretim yatırımlarımızın yanında Rusya’da mevcut satış ağımızı da genişletiyoruz. Moskova, Kazan ve Serpukhov’un ardından Yekaterinburg’da da mağazamızı hizmete açtık.”

Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin ise Rusya’da yapılan Türk yatırımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sezgin, “İki ülke arasında bağların güçlenmesi adına bu tür yatırımlara her zaman ihtiyaç duyuyoruz. Vitra’nın Rusya piyasasında elde edeceği başarıyla bu bağlar daha da güçlenecektir.” ifadelerini kullandı.

Serpukhov Valisi Alexander Shestun da Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun bölgelerinde yaptığı yatırımlardan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Shestun, bu yatırımın, bölgesel kalkınmaya da önemli katkısı olduğunu vurguladı.

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun 3,2 milyon metrekare üretim kapasitesi bulunan fabrikasında, seramik ve porselen karoların yanı sıra yüzme havuzları için karo ile aksesuvarları içeren yaklaşık 4 bin tür ürünün imalatı yapılıyor. Profesyonel kullanıcılar ve tüketiciler için porselen karo üretimi yapan fabrika, 200 kişiye istihdam imkanı sunuyor. (Cihan)