Sberbank, Deniz Bank’ı satın almak istiyor

17

Rus devlet bankası Sberbank'ın Belçika-Fransız ortaklığının sahip olduğu Deniz Bank'ı satın almak istediği ileri sürüldü.

Rus haber ajansı RİA Novosti, Belçika-Les Echos gazetesinin Denizbank'ın yüzde 99,79'una sahip Dexia'nın çeşitli gruplarla satış müzakeresine başladığını iddia ettiğini belirterek, Rus devlet bankası Siberbank'ın da Dexia ile ilgilendiği kaydedildi.

A.A'nın Rusya'daki Dexia Bank kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Siberbank'tan Deniz Bank'ın satın alımıyla ilgili kendilerine bilgi gelmediği, Dexia grubunun Denizbak'ı satmak istemesi halinde çok sayıda taliplisinin olacağı belirtildi.

Rusya'nın en büyük bankalarından olan Siberbank'ın daha önce Garanti Bankası'nı satın almak istediği ileri sürülmüştü.
Rus haber ajansı Interfax'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Sberbank'ın Denizbank'ı satın almayı değerlendirdiği, ancak belirleyici konunun fiyat olduğu belirtildi.

Sberbank, haberi henüz doğrulamadı.

Banka Üst Yöneticisi (CEO) Guerman Gref, eylül ayında yaptığı açıklamada, Sberbank'ın Türkiye ve Polonya'da varlık satın almayı planladığını ifade etti.

Gref, "Avrupa'daki varlığımız açısından net bir strateji geliştirdik. Orta vadede Türkiye ve Polonya olmak üzere iki Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeyi hedef olarak belirledik. Bu iki ülke bizi çok ilgilendiriyor" değerlendirmesinde bulunmuştu. (Ajanslar)