İvanova’nın Antalya’sı Çarların tekstil fabrikasını canlandırdı-ÖZEL

1412

Denizli’nin ünlü tekstil firmalarından Denkateks Tekstil AŞ., Rusya’nın tekstil merkezi olarak bilinen İvanova kentinde 1877’de tekstil fabrikası olarak kurulan, ancak Sovyet sonrası dönemde kapanan fabrikayı satın aldı.

Kısa sürede fabrikayı işletmeye açan Türk girişimciler kurdukları Antalya markası ile ev tekstil ürünleri üretimine başladı. İvanova bölge basını ilk aşamada 150 kişilik istihdam sağlayan fabrikayı “İvanova’nın Antalyası” olarak tanımlıyor.

Türk girişimciler Cevat İnceoğlu, Ali Mutlu  İnceoğlu ve Turgay Yıldırım’ın ortaklaşa kurdukları fabrikada, Türkiye’den getirilen kumaşlar Rus zevkine uygun bir şekilde ev tekstiline dönüşüyor. 1990 yılında Denizli’de ilk tekstil faaliyetlerine başlayan ve elbiselik kumaş, havlu-bornoz ve otel tekstil guruplarında faaliyetlerine devam eden Türk girişimciler, 2006’da ürünlerini doğrudan satmak için Rusya pazarını hedef olarak belirledi. Başlangıçta bayiler aracılığı ile satışlara başlayan Denkateks Tekstil, 2009 sonunda Rusya’nın tekstil merkezi İvanova’da 72 bin metrekare arazi üzerinde, 27 bin metrekare kapalı alanı olan Çar döneminin tekstil fabrikasını satın aldı. Antalya markası ile ev tekstil ürünleri üretimine başlayan şirket Rusya pazarından memnun. Türk girişimcilere göre, bavul ticareti ile başlayan Rusya pazarında büyümenin en iyi yolu bu ülkede üretim yapmaktan geçiyor.

Ivanovo_Antalya_016

Bölgelerde yeni fırsatlar var

Rusya’da yatırımın Türkiye’deki yatırım açısından çok büyük farklılıklar olmadığına değinen İnceoğlu, kalifiye eleman, bürokratik işlemler, yedek parça ve yan sanayinin yetersizliği nedeni ile bir kısım zorluklar olduğunu ekliyor. Moskova’ya göre bölgelerin çok daha cazip ve yeni fırsatların olduğuna işaret eden İnceoğlu, “Denizli’nin Türkiye’nin tekstil kenti olması gibi, İvanova da Rusya’nın tekstil kenti. Burada Türk kumaşları ile Türk markası olarak üretim yapıyoruz. İvanova gelinler şehri olarak da bilinir. İkinci dünya savaşı sırasında tüm askerin elbiseleri burada dikilmiş. Dul kalan kadınlar da buralardaki tesisler de çalışmış. Tarih ve kültürle iç içe sıcak bir ortamda işimizi yapıyoruz” dedi.

Firma Antalya’nın başta İvanova olmak üzere Rusya’nın birçok bölgesinde kısa sürede bilinen bir marka haline geldiğine değinen Türk girişimci, “Kendi kültür, zevk ve ölçülerine uygun üretim yapıyoruz. Novosibirsk, Kazan, Samara, Rostov, St. Petersburg, Krasnadar ve Rusya’nın bir çok bölgesine ürünlerimizi gönderiyoruz. Her geçen gün müşteri portföyümüz de genişliyor” bilgisini aktardı.

“Fabrikanın belirli alanlarını kiraya veriyoruz”

antalya

Geçen yıl iplik fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların bölgedeki fabrikaların işini zorlaştırdığını, kendilerinin Türkiye’den getirdikleri kaliteli kumaşla artı avantaj sağladıklarını ifade eden Yıldırım ise, “İvanova Moskova’ya 300 kilometre mesafede ve 1 milyona yakın nüfusu var. Hedefimiz Rusya pazarında üretimimizi ve Pazar payımızı artırmak. Geniş fabrikamızın bir kısmını şimdi bir Türk firmasına kiraya verdik kumaş fabrikası kurmaya başladılar. Kiraya verebileceğimiz daha çok kapalı alanlarımız da var. Ortak iş, ya da müşterek iş tekliflerine de açığız” şeklinde konuştu.

Rusya ile bir aylık süreli ziyaretlerde vizelerin kalkmasının çok büyük kolaylıklar getirdiğini kaydeden Türk girişimciler, ilişkilerin daha ileriye taşınmasının gerektiğini söyledi. Komsomolskaya bölge kaymakamı Olga Valentinovna’nın, İvanova Valiliğinin ve Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nin çalışmalarında yardımcı olduğunu kaydeden Türk iş adamları, kendilerine teşekkür etti. Türk girişimciler sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İvanova valiliği kredi teklifinde bulundu. Rusya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği OPORA yetkilileri ziyaret ederek sorunlarımızla ilgilendi. Beklemediğimiz bir ilgi ve yardım ile karşılaştık. Hedefimiz Rusya pazarı için büyük.”

Denizli’nin teşvik kapsamında olmamasını eleştiren Türk iş adamları, dolarda yaşanan hızlı değişim, Çin ve Pakistan’ın ucuz ürünlerle piyasalarda olan etkinliğinin kendilerini zorladığını kaydediyor. Türk iş adamları tekstilin yanı sıra Denizli’de Cihan kösele fabrikası ile de ayakkabı sektörüne yarı mamül ürün arzı yapıyor.