Avrasya Birliği aktif; Türkmen gazını Ukrayna’ya Rusya taşıyacak

16

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in öncülüğünde imzalanan Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri serbest ticaret anlaşması ilk meyvesini verdi. Anlaşmayı imzalamasının ardından doğalgaz fiyatında istediği indirimi alması beklenen Ukrayna, ucuza bağladığı Türkmen doğalgazını Rusya üzerinden alabilecek.

Rus basınında yer alan haberlere göre Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, Türkmen doğalgazının Rusya’nın boru hatlarını kullanarak alabileceklerini söyledi. Türkmenistan’ın Rusya üzerinden daha fazla doğalgaz arzı gerçekleştirmesini öncelik olarak gören Moskova, Ukrayna’ya da bir jest yapmış oldu.

BDT serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasının ardından ilk kez transit hattın kullanımı ile ilgili Rusya ile anlaşma sağlayabildiklerini ifade eden Azarov, anlaşmanın önümüzdeki 6 aylık dönemde imzalanacağını söyledi. Türkmen doğalgazının transit satışına şimdiye kadar izin vermeyen Moskova, Kiev’in alternatif ucuz doğalgaz arayışlarını sonuçsuz bırakmıştı.

Avrupa'ya güvenli arz sözü

Ukrayna televizyonlarından Avrupa’ya seslenen Azarov, Rusya ile imzalanacak yeni doğalgaz anlaşmasının da Avrupa arzı açsından bir garanti olacağını kaydetti. “Avrupa’ya güvenli ve istikrarlı doğalgaz arzı gerçekleştireceğiz” taahhüdünde bulunan Ukraynalı lider, “Ukrayna şimdi Avrupa’nın en pahalı doğalgaz alıcısı durumunda. Bunu Rus ortaklarımız da biliyor. Eninde sonunda bu doğalgaz rakamlarını da aşağıya çekeceğiz” dedi.

Geçen ay Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç de, Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhammedov’la bir görüşme gerçekleştirmiş ve makul fiyata doğalgaz alımı konusunda mutabakat sağlamıştı.

Serbest Ticaret Anlaşması’nın Ocak 2012’de uygulamaya girmesinin ardından bölge enerji pazarlıkları ile ilgili önemli değişiklikler olması bekleniyor. Birlik içerisinde olan ülkelerin gümrük vergilerini kaldıracak olmaları, zengin havzalara sahip ülkelerden daha ucuz enerji teminine imkan sağlanacak. Son olarak Rusya ve Kazakistan arasında petrol alımında gümrük vergilerinin kaldırılması ile ilgili müzakerelerin başladığı kaydedildi.

St. Petersburg’da salı günü toplanan BDT ülkeleri hükümet başkanları serbest ticaret anlaşmasını imzalamıştı. Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın yıl sonuna kadar dahil olması beklenen serbest ticaret bölgesi anlaşması ile BDT’nin hedefinde Avrasya Birliği’ni kurmak var.