Laleli'de büyük değişim; bavuldan tekstil ihracatçıları çıktı

539
Laleli İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, semtlerinin artık bavul ticareti ile değil, tekstil ihracat üssü ve moda merkezi olarak görülmesini istedi. Eyyüpkoca, “Bugün Laleli’de bavul ticareti ve Natasha’dan eser kalmadı. Geçmişten üzerimizde kalan tüm kötü imajları yıktık. Tekstilde ihracat üstü olduk, dünya modasına yön veriyoruz. Artık bunları konuşmanın zamanı.” dedi.

Laleli İşadamları Derneği (LASİAD) ‘Laleli günışığına çıkıyor’ ismini verdiği kahvaltılı sohbette, basın mensuplarını ağırladı. Laleli’nin değişen yüzünü anlatmak için böyle bir toplantı düzenlendiklerini aktaran LASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, “Herkesin Laleli’ye gelmesini ve gözüyle bu değişime tanık olmasını istiyorum.” dedi. Laleli’nin üzerinde geçmiş yıllardan kalan birkaç tane kötü imajın olduğunu söyleyen Eyyüpkoca, şöyle konuştu:

“Laleli’nin ismi bavul ticareti ile anılıyor. Bu imajı hak etmediğimizi düşünüyorum. Bugün Laleli’ye baktığınızda bavul ticareti zihniyetinin olmadığını göreceksiniz. Ticaret kurallarına uyan bir yapıda artık. Bugün Laleli 2023 hedefi olan 500 milyar doların yüzde 5’i olan 25 milyar dolara talip. Bir diğer imaj konusu ise Natashalar sanırım. Geçmişten günümüze Laleli’de bulunan Rusların konumu çok değişti. Eskiden ticaret yaptığımız ülkeler arasında Rusya sonuncu sıralardayken, şu an ihracatımızın yüzde 80’ini oluşturuyor. Bizimle çalışan Rus tasarımcılar dünya modasına yön veriyor. Geçmişten üzerimize kalan tüm kötü imajlarımızı yıktık. Tekstilde ihracat üssü olduk. Dünya modasına yön veriyoruz. Artık bunları konuşmanın zamanı.”

"BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI VERİMLİ ÇALIŞMADI"

Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulaması da değinen Gıyasettin Eyyüpkoca, şunları söyledi:
“Uygulama çok verimli sonuçlar sağlayamadı. Bununla ilgili LASİAD olarak gerek Dış Ticaret Müsteşarlığı, gerekse Gümrük Müsteşarlığı nezdinde gerekli girişimler yaptık, devletimizin ve milletimizin menfaatlerine uygun bir yapılanmanın yürürlüğü talep ettik. Ayrıca lojistik problemlere ek olarak, BGH Projesi’nin sağlıklı yürütülebilmesi ve verimli çalışması için; mevcut uygulamaya göre farklı içeriklerine bağlı olarak belirlenen gümrük fiyatlarının farklılığını ortadan kaldırmak adına, ürün kategorilerinin azaltılarak gruplandırılması ve bu kategorilere bağlı olan gümrük vergi tarifesinin tek fiyat haline getirilmesi talebimiz oldu. Rusya Federasyonu referans fiyat ve vergi oranlarının indirilmesi ile söz konusu BGH uygulamalarının daha işlevsel ve verimli hale getirilmesini de belirttik. Rusya‘da uygulanan yüksek gümrük oranları ile tarife dışı engellemelerde dikkate alınarak bölge işadamının müşterisine daha iyi hizmet vermesi ve satışlarının artmasını sağlamak amacıyla en az yüzde 15-20 oranında ürün satışlarında iskonto yapılmasını sağlayacak bir destek primi benzeri uygulama yapılması gerekmektedir."

"OSMANBEY VE MERTER’LE GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRDİK"

Osmanbey ve Merter’de tekstil yapanlarla ortaklaşa çalışmalar yaptıklarını söyleyen Eyyüpkoca, “Birlikten kuvvet doğar. Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı toplam tekstil ihracatı 18 milyar dolar. Bu gerçekten büyük bir rakam. Laleli, Osmanbey ve Merter’in birleşmesiyle sesimizi daha çok duyuracağımıza inanıyorum.” ifadesini kullandı. Döviz kurlarındaki değişime de değinen dernek başkanı, “Döviz kurlarının düşmesi bizim için sorun değil. Zaten doların düşmesini bekliyorduk. Sonuçta içeride Türk Lirası kullanıyoruz. Kazandıklarımıza bakıyoruz ve olumlu düşünüyoruz.” dedi.