Rus ortak Altimo’dan Turkcell’e uyarı; hissedarlarla değil, şirketin performansı ile ilgilenin

118

Rus ortak Altimo, Turkcell yönetiminden hissedarlar arasındaki konularla uğraşmak yerine, şirketin kötüleşen performansına odaklanmasını istedi. Altimo’dan yapılan açıklamada, Turkcell CEO’su ile şirketin Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı’nın hissedarlarla ilgili basında yer alan açıklamaları eleştirildi.

Hem Altimo hem de TeliaSonera’nın Çukurova Grubuyla Turkcell’deki hisselerin mülkiyeti üzerine çeşitli hukuki ihtilaflar içinde olduğu kaydedilen açıklamada, “Şu ana kadar mahkemeler ile birlikte tahkim kurulu da Çukurova’nın Turkcell hisselerinin sahibi olmadığına hükmetmiştir. Kasım 2009’da Altimo ile TeliaSonera gerek kendi aralarındaki, gerekse Çukurova ile sürüp giden hukuki anlaşmazlıkların bir çözüme kavuşturulabilmesi için işbirliğine gidecekleri yönünde bir anlaşma imzalamıştır. Kasım 2009’da gerçekleştirilen 50 milyon dolarlık ödemeyle Ekim 2011’de gerçekleştirilen 100 milyon dolarlık ödeme, TeliaSonera ve Alfa’nın Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tahkim kurulu kararının yerine getirilmesi amacıyla güçlerini birleştirmeye gitmeleri ve TeliaSonera’nın Turkcell Holding hisseleri üzerindeki isteminden vazgeçmesiyle bağlantılıdır. Söz konusu ödemelerin hiçbiri Turkcell’in operasyonları, yönetimi ya da performansıyla ilgili olmayıp Turkcell’in hissedarları arasında süren mevcut anlaşmazlıklarla ilişkilidir.” denildi.

Eylül 2011’de Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tahkim kurulu nihai kararını TeliaSonera lehine vermiş ve Çukurova’nın TeliaSonera’ya 932 milyon dolar tazminat ve bu tutarın faizini ödemesi gerektiğine hükmettiği hatılatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “ICC’nin nihai kararı ile birlikte Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi’nin yakın zamanda verdiği Altimo’nun Turkcell hisselerine ilişkin mülkiyet hakkını teyit eden hükümler yasal anlaşmazlıkların çözümüne yönelik önemli adımlardır. TeliaSonera ile birlikte yukarıda anılan mahkeme kararlarına artık uyularak bu kararların hayata geçirilebilmesi için güçlerimizi birleştirmiş bulunuyor ve Turkcell’i gereğinden fazla bir süredir etkilemiş olan anlaşmazlıklara ivedilikle çözüm getirmeye çalışıyoruz.”