Özel sektöre Batı Hattı'ndan doğalgaz ithalatı vizesi

88

Rusya ile 1986 yılından bu yana devrede olan altı milyar metreküplük Batı Hattı Gaz İthalatı Sözleşmesi, 1 Nisan 2012’de sona erecek. Bu hattan doğalgaz ithalatı yapmak isteyen şirketler ise 23 Kasım 2011’e kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuracaklar.

BOTAŞ, Gazprom ile 25 yıldır sürdürdüğü Batı Hattı Gaz İthalatı Sözleşmesi’ni yenilememe kararı alarak, gerekçe olarak Rusların yeterince indirim yapmamasını gösterdi. Enerji yönetimi, hattan özel sektörün gaz taşımasına yeşil ışık yakarken, bu kararın ayrıntıları Resmi Gazetenin dünkü sayısında belli oldu.

İthalat lisansı bitiyor

EPDK’nın kararında, BOTAŞ’ın 18 Nisan 2003 tarihli ithalat lisansının 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren sona erdirilmesine karar verildiği bildirildi. EPDK’nın bir diğer kararı ile de doğalgaz piyasasında rekabetçi yapının oluşturulması temelinde, BOTAŞ ile Gazprom arasında 1986’da imzalanan anlaşma kapsamında Rusya’dan doğalgaz ithalatı yapmak üzere verilen lisans sona erdirildiğinden, lisansa konu sözleşmenin sona erdiği tarihten itibaren yeni ithalat sözleşmeleri yapılabileceği belirtildi. Bu çerçevede, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Rusya’dan doğalgaz ithalatı yapmak üzere Gazprom ile yapılacak doğalgaz alım satım anlaşması/anlaşmaları kapsamında EPDK’ya doğalgaz ithalat lisansı/lisansları başvurusunda bulunabilecek. Doğalaz alım-satım anlaşmasında ithalata konu doğalgazın teslim noktası Türkiye-Bulgaristan sınırı, Malkoçlar mevkii olarak yer alacak.

Yıllar itibariyle ithalat miktarı toplamı; kontrat metreküp olarak 2012 yılında 4 milyar, 2013 yılında 4 milyar, 2014 yılında 4 milyar, 2015 yılında 5 milyar, 2016 ve sonrası için de 6 milyarı aşmayacak. İthalat lisans başvurusu/başvuruları 23 Kasım 2011 tarihi mesai bitimine kadar Kuruma yapılacak. İthalat lisans başvurusuna ilişkin işlemler Doğalgaz Piyasası Lisans Yönetmeliği çerçevesinde yürütülecek.