Rusya’dan Avrupa’nın borç sorununa 10 milyar dolarlık katkı

52

Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç, Avrupa’nın istikrarlı bir yapı olarak kalmasının çok önemli olduğunu, Rusya’nın da borç sorununun çözümü için Uluslar arası Para Fonu (IMF) aracılığı ile 10 milyar dolar civarında bir katkı sağlayabileceğini söyledi.

“Gerçekten bu bizim için çok önemli” değerlendirmesinde bulunan Dvorkoviç, “Eğer Avrupa istikrarsız olursa, Rusya ekonomisi de istikrarsız bir sürece girer” uyarısı yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 3-4 Kasım’da Fransa’nın Cannes kentinde yapılacak G20 zirvesine katılacak. Başta Yunanistan olmak üzere, İspanya ve İtalya’nın kriz haline gelen borç sorunlarının zirvede ele alınması bekleniyor. Dünyanın en büyük üçüncü rezervlerine sahip olduklarını hatırlatan Dvorkoviç, batılı ülkelerden bütçe açıklarını kısmalarını istedi.

BRICS ülkelerinin de benzer pozisyonda olduğunu ifade eden Rus yetkili, “Biz bu konuda esnek olmayan bir tutum ortaya koyuyoruz” dedi.

Risk açısından bakıldığında ne ABD’nin ne de Avrupa’nın tamamı ile sağlıklı bir mali yapıya ulaşmasının zorluğuna işaret eden Dvorkoviç, “İstikrarı sağlamak mümkün. Bunun için de yeterli para var. Burada her şey ulusal hükümetlerin kendi sorumluluklarını yerine getirip getirmeyeceği ile ilgili” eleştirisi getirdi.

“Rusya 15 Aralık’ta DTÖ üyesi”

Rusya’nın Dünye Ticaret Örgütü üyeliği ile ilgili müzakerelerde son aşamaya geldiğine değinen Dvorkoviç, “Eğer biz tüm gerekli süreci hazır hale getirirsek, çalışma grubu 11 Kasım’da toplanacak. Grubun kararı pozitif olursa, o zaman Rusya’nın DTÖ üyeliği 15 Aralık’ta gerçekleşebilir” dedi.

Rusya’nın 18 yıldır üye olmak için beklediği DTÖ müzakerelerinde son aşamada Gürcistan’la sağlanan anlaşma sonrası geçilmiş olacak. Aracı olarak görev yapan İsviçre’nin yaklaşımına Tiflis olumlu cevap verirken, Rusya’nın da önümüzdeki günlerde kararını açıklaması bekleniyor. Dvorkoviç’e göre Gürcistan’la müzakerelerin tamamlanmasına saatler kaldı. DTÖ üyeliğinin Rusya ekonomisine uzun vadede en yüzde 11’lik bir büyüme katkısı sağlaması bekleniyor.