Kuzey Akım’dan ilk Rus doğalgazı Avrupa’ya ulaştı

76

Rusya’nın 13 yıldır proje ve inşaat çalışmalarını sürdürdüğü Kuzey Akım doğalgaz boru hattından nihayet ilk Rus doğalgazı doğrudan Avrupa’ya ulaştı. Almanya’da gerçekleşen törene katılan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Kuzey Akım’ın Avrupa’nın enerji güvenliğine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Baltık Denizi’nin altından geçen doğalgaz boru hatları ile Almanya’ya doğrudan doğalgaz sevkiyatı gerçekleştiren Kuzey Akım, transit ülkeler Ukrayna ve Belarus’la sıklıkla yaşanan sorunlar nedeni ile gündeme alınmıştı. Paralel ikinci boru hattı ile birlikte 11 milyar dolar mal olacak hat üzerinden yıllık 55 milyar metreküp doğalgaz arzı yapılacak. Moskova orta vadede Avrupa ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının yüzde 30’unu karşılamayı hedefliyor. Halen Rusya Avrupa ülkelerinin doğalgaz ithalatının yüzde 25’ini sağlıyor.

Kuzey Akım’ın yüzde 51’lik hissesine sahip olan Gazprom, başta Almanya olmak üzere, Danimarka, Hollanda, Belçika, Fransa ve İngiltere ile uzun vadeli doğalgaz satış anlaşmaları imzalamış durumda. Kuzey Akım’a Alman enerji şirketleri BASF ve EON, Hollanda enerji şirketi Gasunie, ve Fransız GDF Suez’in ortaklıkları bulunuyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin iki ay önce Rusya tarafından doğalgaz arzını başlatan vanaları açmıştı. Bin 200 kilometre denizin altından geçen hat, dünyanın deniz altındaki en uzun boru hattı oldu.
Almanya’nın Lubmin kasabasında gerçekleşen törende Medvedev’in yanısıra Şansölye Angela Merkel, Fransa Başbakanı Francois Fillon ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte sembolik vanayı birlikte çevirdi.

Medvedev’e Almanya ziyaretinde Kremlin Danışmanı Sergey Prikhodko, Ekonomi Bakanı Elvira Nabuillina, Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Titov ve Gazprom CEO’su Aleksey Miller eşlik ediyor.