Rusya’da internette reklam, gazete reklamlarını geçti

75
Rusya’da her geçen gün hızla artan internet kullanıcıları nedeni ile basılı gazetelere olan ilgi azalıyor. Sanal dünyanın artan ilgisini dikkate alan reklamcılar basılı gazeteden internete kaymaya başladı. Rus şirketlerin 3 ayda internet reklamları için ayırdıkları rakam 10,5 milyar rubleyi (330 milyon dolar) buldu.

Vedomosti gazetesinin yaptığı araştırmaya göre internetin reklam pastası ancak televizyona verilen reklamdan geri kaldı. Araştırmaya göre Rus şirketleri internet ortamında tanıtımları için ABD'de harcanan miktardan daha fazlasını harcıyor.

Üçüncü çeyrekte Rus internet siteleri için ayrılan bütçe 10.5 milyar rubleye ulaştı. Aynı dönemde yazılı basın için 8.6 milyar ruble harcanırken, televizyona 27.2 milyar ruble harcandı.

İnceleme sonuçlarına göre son 9 ayda yazılı basının reklam pastasında ancak yüzde 7'lik büyüme gösterdiği görülürken, internetin üç çeyrek boyunca geçen yıl rakamlarına göre yüzde 57 arttığı ortaya çıktı. Rusya'nın önde gelen arama motoru Yandex'in uzmanları bu rakamın yüzde 60'lara kadar ulaşacağını belirtiyor. Uzmanlar Mail.ru, üçüncü çeyrekte geçen yılın rakamlarına göre neredeyse iki kat daha fazla kazanç elde etti.

GSB ve internet sağlayıcısı Vimpelkom şirketi uzmanlarına göre internet erişim hızının artması ile birlikte kullanıcıların sayısı artıyor. Bu artış ise reklam verenlerin sanal ortama yatırım yapmasını cazip kılıyor.

Son bir yıl içinde Rus internetinin kullanıcı sayısı yüzde 13.7 artarak 50 milyona ulaştığı kaydediliyor.