Türkiye: Rusya’nın DTÖ üyeliği iki ülke ticaretine olumlu katkı sağlayacak

99

Rusya’nın 1993 yılından bu yana sürdürdüğü Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile ilgili çalışmaların sonuca ulaşması Türkiye’yi memnun etti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rusya’nın DTÖ üyeliğinin Türk-Rus ticaretine olumlu katkı sağlayacağı belirtildi.

Rusya’nın DTÖ üyeliği ile ilgili çalışmalarını tamamlamış olmasının memnuniyet verici olduğu kaydedilen açıklamada, “Türkiye bu süreçte Rusya Federasyonu’nun üyeliğini desteklemiş ve Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında bu ülkenin DTÖ’ye katılımına ilişkin protokol 2005 yılında imzalanmıştı.” hatırlatması yapıldı.

Gelinen süreci çok önemli bir gelişme olarak değerlendiren bakanlık şu tespitlerde bulundu: “Böylece çok yoğun ekonomik ve ticari ilişkilerimiz olan Rusya Federasyonu’nun ekonomik bakımdan dünyayla bütünleşme sürecini hızlandırmasını ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemine dahil olmasını, gerek Türkiye, gerek çok taraflı ticaret bakımından çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.”

Ankara konuya ilişkin nihai kararın da 15-17 Aralık 2011 tarihlerinde yapılacak olan DTÖ 8. Bakanlar Konferansında alınmasını beklediklerini vurguladı.

DTÖ Bakanlar Kurulu’nda olumlu kararın çıkmasının ardından Duma’nın yasayı onaylaması ve Rusya’nın da DTÖ üyeliğinin bir ay sonra aktif hale gelmesi bekleniyor. Rusya’nın DTÖ üyeliğinin gerçekleşmesinin ardından gümrüklerde yüzde 10-30 arasında bir düşüşün yaşanması ve özellikle Türk ihracatı açısından Rusya pazarının uluslar arası standartlara çekilmesi öngörülüyor.