Sberbank, Denizbank'ı satın almaktan vazgeçti

49

Rus devlet bankası Sberbank'ın Belçika-Fransız ortaklığının sahip olduğu Deniz Bank'ı satın almaktan vazgeçtiği iddia edildi. Reuters kaynaklı haberde Sberbank'ın vazgeçme gerekçesi ağır mali koşullar ve Avrupa'da krizin giderek derinleşmesi. Ajansa kanuşan bir kaynağa göre Rus devlet bankası bir kaç ağır entegrasyon sürecini aynı anda yapamıyor. Bugün Sberbank, Troyka Diyalog yatırım kurumunu ve ayrıca Oesterreichische Volksbanken AG – Volksbank International (VBI) isimli Avusturya bankasını kendi saflarına katma sürecinde bulunuyor.

Reuters'e konuşan ikinci kaynağa göre ise Denizbank'ın 5,3 milyarlık işletme sermayesinin hacmi Sberbank için çok pahalı. Kaynak, sözleşmenin Türk makamlarca bloke edilmesi gibi endişeli bir durumun ortaya çıkabileceğini de iddia ediyor. Bankanın hisseleri (30 Haziran 2011) 30,188 milyar Türk lirası. Bu da yaklaşık 21 milyar dolar.

Rus haber portalı Gazeta.ru'ya göre, Sberbank Denizbank'ın neden almaktan vazgeçtikleriyle ilgili sorusunu da yorumlamadı. Rus uzmanlar, vazgeçme gerekçesini Avrupa'daki borç krizinin kötüleşmesiyle ilişkilendiriyor. İFK Solid yatırım kurumu yurtdışı masası Başkanı Vladimir Svinarenko, "Avrupa borç sorununun bundan sonra ne olacağı başlıca dünya banka sistemi kurumları için belirsiz" dedi.

Sberbank'ın Deniz Bank'ı satın almak istediğine ilişkin haberler Ekim ayı başlarında basında yer almıştı. Haberler üzerine Sberbank Başkanı German Gref, "Devlet Bankası, Denizbank'ı satın alma olasılığını gözden geçiriyor, ama somut görüşmeler yok" demişti. Gref daha önce Polonya ve Türkiye piyasalaryla ilgilendiklerini ifade ederek, "Avrupa'daki varlığımız açısından net bir strateji geliştirdik. Orta vadede Türkiye ve Polonya olmak üzere iki Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeyi hedef olarak belirledik. Bu iki ülke bizi çok ilgilendiriyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.