Türkiye örnek oldu; Rusya ABD vize süresini 3 yıla çıkardı

223

Soğuk Savaş yıllarının karşı iki kutbunda yer alan Rusya ve ABD ilişkilerinde yumuşama süreci devam ediyor. Nükleer silahlarda indirim anlaşması, İran’a yaptırım paketi, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği gibi konularda anlaşan Moskova ve Washington şimdi de kolay vize uygulamasına gidiyor. İki ülke çok giriş çıkışlı vize süresini bir yıldan üç yıla çıkaracak. Türkiye’nin bir aylık süreli ziyaretlerde Rusya ile vizeleri kaldırmasının ardından Moskova, Brüksel’le de vize kolaylığı konusunda müzakerelere başladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Riabkov 19 Kasım’da Doğu Asya zirvesi için Bali’ye gidecek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüşeceğini ve konu ile ilgili nota değişiminin gerçekleşeceğini söyledi. Başlangıç olarak sadece 3 yıllık çok giriş çıkışlı vize konusunda nota değişimi olacak. Bu adım ise 90 günlük vizesiz seyahat hedefine doğru önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

“Uzun süredir devam eden vize rejiminde değişiklikle ilgili çalışmaların sonuna geldik” açıklamasında bulunan Riabkov, nota değişiminin ardından üç yıllık çok giriş çıkışlı vize uygulamasının parlamentolardan onaylanması gerektiğini söyledi. Onay sürecinin gerekli olduğunu kaydeden Riabkov, Rusya kanunlarının üç yıl çok giriş çıkışlı vize uygulamasına izin vermediğini hatırlattı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Üç yıla çıkarılacak çok giriş çıkışlı vize uygulaması, Avrupa ülkeleri dahil bir çok ülke ile uygulanan üç aylık vizesiz seyahatler için önemli bir adım olacak” hatırlatmasında bulundu.