Rus milyarder Deripaska: Avro dolara eşitlenir, ruble zayıflar

100

Rus milyarder Oleg Deripaska, Bloomberg’e yaptığı açıklamada Rusya’ya ucuz ürün ithalatı başlayacağını, rekabet edebilmek için de rublenin dolar karşısında değer kaybedeceğini söyledi.

“Birilerinin hala Avro’ya inanmaları benim için sürpriz” eleştirisi getiren Deripaska, Avro Bölgesinde krizin hızla yayıldığını kaydetti. Deripaska’ya göre Avro bir ya da iki yıl içinde dolara eşit olacak.

Dünyanın en büyük alüminyum şirketi Rusal’ın sahibi olan Deripaska, gelirlerinin yüzde 56’sının Avrupa ülkelerinden olduğunu söyledi. Kıta Avrupası borç yükü ile zor günler yaşarken, Avro-dolar paritesi de 1,34 dolar seviyesine kadar geriledi.

Forbes’a göre Rusya’nın beşinci zengini olan Deripaska, Avrupa para birliğinin kırıldığını ya da, deforme olduğunu vurguladı. Rus milyardere göre Avrupa ülkeleri bankalarını kurtarmak için para basmak zorunda kalacak. Deripaska mevcut kriz sürecinden en az zararla çıkabilmek için Asya pazarlarına, özellikle de Çin’e gözünü dikmiş durumda.

Avro’nun zayıflamasına karşın Çin’in de yuanı devalüe etmesinin bir dizi devalüasyon sürecini tetikleyebileceğini öngören Deripaska, “Zayıf Avro’nun Rusya yatırım ve reel sektörü üzerinde önemli etkisi olur… Endüstriden tarıma binlerce farklı kalem ürünün Avrupa’dan Rusya’ya aktığını düşünebiliyor musunuz?” hatırlatmasında bulundu.

Rus milyardere göre bankalar kredi sistemlerinde önemli değişimlere gitmek zorunda kalacak. Uzun vadeli, ucuz kredi.