Yazıcı: Rusya ile gümrüklerde tekel sorununu aşamadık

120

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Rusya ile Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulamasıyla alakalı anlayış farklılığı dolayısıyla önemli bir sorun yaşadıklarını kaydetti.

Yazıcı, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nın, 8 bakanın katılımı ile gerçekleşen İnteraktif Oturumunda yaptığı konuşmada, yöneltilen soruları yanıtladı.

KKTC'den Türkiye'ye ihracatın artması konusunda gümrük işlemlerini kolaylaştırmak adına ne tür çalışmaların yapıldığına ilişkin soruya karşılık, KKTC ile çok özel ilişkiler içinde ticaretin sürdüğünü söyleyen Yazıcı, ''Bu özel ilişkileri inşallah 2012 yılı içerisinde daha da anlamı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Türkiye'de üretimi olmayan ürünler için gümrük muafiyeti düşünüp düşünmedikleri sorusu üzerine de Yazıcı, ''Hesap kitap yaparız, somut bir olay önümüze gelirse tartar, biçer ona göre adım atarız. Ama bu bir ülkenin desteklenmesi anlamında ise ona ilişkin uygulamalarımız var. Mesela Bosna Hersek'le biz sıfır gümrükle ceviz ithalatı yapıyoruz. Ama ceviz ithalatını oradan yaparken dünyadaki hemen hemen, Avrupa'daki bütün cevizler oradan üretilir hale gelirse ona da müdahale ederiz'' dedi.

Bakan Yazıcı, Irak ile ilgili sınır kapısının ne zaman açılacağına ilişkin olarak ise, Habur'un hemen batısında ve hemen yine onun yanında iki gümrük kapısı ile alakalı bürokratik düzeyde müzakerelerin bittiğini, siyasi düzeyde anlaşmaları imzalayacak aşamalara geldiklerini kaydetti.

Yine Hakkari'de kara gümrük geçiş kapılarının açılmasıyla alakalı çalışmaların da devam ettiğini söyleyen Yazıcı, ''Ovaköy ve Aktepe kara gümrük kapılarını 2012 yılı içerisinde hizmete sokmayı planlıyoruz'' dedi.

Rusya ile yaşanan gümrük ve lojistik sorunlarına ilişkin bir soru üzerine de Yazıcı, şunları kaydetti:
''Basitleştirilmiş Gümrük Hattı ismi altında yeni bir uygulama sürdürüyoruz. Bizim Sabiha Gökçen'den Moskova'daki bir havaalanına bu ticari ilişki devam ediyor. Deneme mahiyetinde bunu sürdürüyoruz. Ama hala bu uygulamayla alakalı anlayış farklılığı dolayısıyla önemli bir sorun yaşıyoruz. Bu uygulama ile alakalı Rusya'nın tekelleşme anlamına gelecek bir hizmet sektörü oluşturması şeklindeki bu yaklaşımı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Rekabetçi ortamın oluşmasını gözeterek ilişkileri sürdüreceğiz.''