Rusya'nın Rumlara vereceği 2,5 milyar euroluk kredi gecikiyor

23

Rum Politis gazetesi, Rusya'nın Güney Kıbrıs'a vermeyi kararlaştırdığı 2,5 milyar euroluk kredide gecikme yaşanabileceğini yazdı.

Rum basınında, Rusya’nın Güney Kıbrıs’a vermeyi kararlaştırdığı 2,5 milyar euroluk kredi için imzaların atıldığına dair haberler çıkmasına rağmen; bugün Politis gazetesinde yer alan bir haberde, krediyle ilgili bağlayıcı anlaşmaların henüz imzalanmadığı ifade edildi.


“Kommersant.ru” isimli Rus internet sitesinin, Rusya ile Güney Kıbrıs arasındaki kredi anlaşmasının tamamlanmasında olası gecikme yaşanabileceğinden söz ettiğini yazan Politis, söz konusu sitede çıkan haberin Rusya Ekonomi Bakanlığı kaynaklarına dayandırıldığını ifade etti. Rusya Ekonomi Bakanlığı kaynaklarının, “Şu an Kıbrıs’la bağlayıcı anlaşmaların imzalanmadığını ifade ettiklerini” yazan gazete, bundan; kredinin yakın gelecekte verilemeyeceği sonucunun çıktığını belirtti.

İnternet sitesinin “kaynağının”, anlaşmanın önümüzdeki Aralık ayında imzalanmasının beklendiğini söylediğini de ekleyen gazete, internet sitesinde yer alan ilgili makalenin, bankacılık sektörünün karşı karşıya bulunduğu problemlere geniş yer ayırdığını ifade etti.

Öte yandan gazete, son gerçekleştirilen G-20 zirvesinde, resmi bir Rus ağzından “Rusya’nın Kıbrıs haricinde, Avrupa Birliği (AB) üyesi başka ülkelere de finansman sağlamaya istekli olduğu” cümlesi çıktığını ve bu açıklamanın, Rusya ile Güney Kıbrıs arasındaki anlaşmanın esaslı bir şekilde tamamlandığı yorumlarına yol açtığını ekledi.

Habere göre, “Kıbrıs’tan kaynaklar” ise gazeteye yaptıkları açıklamada, Rum hükümetinin Rusya’dan 200-250 milyon euro aldığını belirtti. Bu paranın resmi olarak Rusya hükümetinden değil, ancak Rus hükümetinin rızasıyla alındığını kaydeden gazete, bunun bazı kişiler tarafından; kredinin ilk parçası olarak algılandığını ekledi.